ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Zastosowanie opatrunków biologicznych Apligraf, Grafix, Epifix i Dermagraft w leczeniu owrzodzeń stopy na tle cukrzycowym

To imponujące osiągnięcie z opatrunkami biologicznymi z żywych komórek macierzystych, do leczenia podgojonych ran przewlekłych, także pochodzenia cukrzycowego. Poza nielicznymi klinikami w Polsce, które otrzymują te preparaty z żywych komórek macierzystych do przetestowania, ja osobiście nie mam żadnego doświadczenia, tym bardziej, że moje spojrzenie jest od strony diabetologicznej. Jeśli spojrzymy na całość informacji o nowych zaawansowanych produktach do pielęgnacji rany (AWCP), takich jak bezkomórkowe matryce pozakomórkowe(ECM) i macierze z komórek, to przekonamy się, że dają całkowite zamknięcie rany gdzieś około 65%.

Kilka przykładów: OASIS - 49%, Apligraf - 56%, TheraSkin > 60%, Talymed - 86,4%, EpiFix - 92%, ale tak jest w przypadkach owrzodzeń żylnych podudzi.  Niestety, zdecydowanie gorsze są wyniki leczenia biologicznego ran przewlekłych pochodzenia cukrzycowego. Nadal kluczowym elementem jest dyskutowany przez nas ABI, który musi być wystarczający dla utrzymania procesu gojenia. Dermagraft miał 15% wzrost benefitu w standardowej opiece a tylko o 30% z Dermagraftem przy kryteriach wyłączenia ABI> 0,8. Co do tego kryterium, była to jak sądzę poprzeczka zaniżona. W przypadku wymienionych opatrunków biologicznych Apligraf, Grafix, Epifix, Dermagraft to przy podwyższonej poprzeczce (kryteria wyłączenia dla ABI>0,7 i <1,3), to ostatnie zweryfikowane dane z Europy wykazują gojenie stopy w 60% przypadków u chorych z cukrzycą, którzy mieli ABI 0,5 do 0,6, a z ABI 0,7 do 0,8 postęp gojenia wynosił prawie 100%. Tylko, za jaką cenę, bowiem wyniki są nieprzewidywalne a leczenie bardzo kosztowne. Moja konkluzja jest taka, że w tak biednym kraju jak Polska liczy się wskaźnik koszt – skuteczność a nie tylko skuteczność, biorąc pod uwagę jak wiele innych warunków musi być spełnionych, aby ranę zamknąć. Co się tyczy centrum leczenia ran przewlekłych, to mamy kilka ośrodków w Polsce. Przedsięwzięcie wielowątkowe i ryzykowne, nie utrzymałoby się bez wsparcia państwa. Po prostu jesteśmy w skali populacyjnej za biedni. Pozdrawiam i dziękuję za inspiracje do przemyśleń i przedyskutowania.  W moim zespole możemy się pochwalić 36% zaleczaniem objawu cukrzycy w przebiegu zespołu metabolicznego na tle cywilizacyjnym. W takim procencie chorzy po stosownym czasie leczenia nie wymagają dalszego wsparcia farmakologicznego. Kluczowe znaczenie z naszej strony ma przełamanie gluko i lipo toksyczności a od strony podopiecznych nabyte umiejętności pozafarmakologiczne i motywacja. 

 

Polecane nowości na stronie