ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Co to takiego glukomannan i jakie ma zastosowanie

Glukomannan. U nas nie jest dodawany do żadnej formy gotowej do spożycia skrobii. Jest sprzedawany jako cymes sam w sobie, suplement diety w procedurach odtłuszczania ciała. Wspomaga odchudzanie. Glukomannan jest jednym z rodzajów błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Otrzymywany jest z bulwiastych korzeni rośliny Amorphophallus konjac. Konjac naturalnie występuje w Japonii i Chinach, gdzie jest wykorzystywany w kuchni do przyrządzania makaronów (shirataki), ciastek itp.

Konjac wykazuje pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi poprzez opóźnianie opróżniania żołądka. Swanson Glucomannan Konjac Root 700mg 90 kaps. 32,50 zł; z wysyłką od 37,49 zł. W sumie kilkanaście preparatów o wątpliwej reputacji, bez należytych badań toksykologicznych z kraju pochodzenia. SD – suplement diety lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego (w tym medycznego), to taki pokrętny eufemizm, dla zmylenia przeciwnika, czyli wydrenowanie kieszeni polskiego naiwnego pacjenta. O zgrozo, preparat widnieje, wśród wielu innych śmieci, w wykazie portalu medycznego Medycyna Praktyczna. Nikt o tym nie pisze i nikt nie bierze za to odpowiedzialności. Cała uwaga zogniskowana jest na tzw. dopalaczach. Redakcja Medycyny Metabolicznej zamieściła mój anons w kwestii tzw. ziółek antydiabetycznych, uznając to za ważną informację dla lekarzy (jest w sieci). W Polsce restrykcje z tytułu wprowadzania nowych preparatów, jako suplementów są tak dalece poluzowane, że żaden lekarz prawdopodobnie nie odważy się polecać ich swoim podopiecznym. Medycyna Metaboliczna - Important Professional informations, Czy pozarecepturowe leki przeciwcukrzycowe są przydatne w leczeniu? 2015, tom XIX, nr 4 str.108-109 www.medycyna-metaboliczna.pl
Otrzymaliśmy od pacjenta z cukrzycą typu 2 list z pytaniem: „Zastąpiłem Glucophage XR 500 suplementem diety z morwą i gymnemą (Glucostatic) z uwagi na częste zaparcia i bóle brzucha. Biorę ten suplement 3 razy na dzień po posiłkach. Oprócz tego rano i wieczorem przyjmuję Diazidan 80 mg a przed snem 30 jm insuliny Polhumin N. Czy dobrze postąpiłem? Proszę o opinię.”
Wątpliwości wyrażone w liście od Pacjenta mają duże, praktyczne znaczenie. Wiele osób z cukrzycą zwłaszcza typu 2 na podstawie własnej decyzji a także sugestywnych reklam stosuje – poza zleceniami lekarza – różne, pozarecepturowe leki z nadzieją, że kontrola cukrzycy się poprawi. Istnieje wiele takich „leków”, zwanych także suplementami, jeśli są dodane do specyficznego produktu żywnościowego, według reklamowych informacji – do diety cukrzycowej. Należą tutaj np. suplementy z dodatkiem sproszkowanej bulwy Topinamburu, gymnemy, wyciągu z liści morwy białej, witaminy H-biotyny, polinikotynianu chromu, ekstraktu pieprzu czarnego z chromem, owocni fasoli, kwiatu czarnego bzu itd. Odniesiemy się do suplementów z dodatkiem preparatów ziołowych „gymnema silvestre” oraz morwy białej, które pytający już stosuje w kombinacji z recepturowymi lekami zaleconymi przez diabetologa. Gymnema Silvestre – to roślina pochodząca z południowych Indii, jest pnączem podobnym do winorośli. Hindusi nazwali ją „niszczycielem cukru” – chorzy na cukrzycę kupują bezkrytycznie ten specyfik, ciesząc się, że taki rewelacyjny „lek” mogą otrzymać całkiem tanio, tj. 90 kapsułek po 400 mg każda, za dwadzieścia parę zł z wysyłką. Łykają to bezkrytycznie 5-20 min przed posiłkiem, niektórzy 1 kaps. 400 mg 1 x dziennie, inni kilkakrotnie. Zioło – gymnema silvestre zawiera składniki, które w małym stopniu mogą zmniejszać hiperglikemię, nie wpływają na poziom glukozy u osób zdrowych. Pytający leczy się „oficjalnie” stosując Diazidan (Gliklazyd) oraz insulinę. W tej sytuacji działanie gymnema silvestre jest neutralizowane przez działanie 2 powyższych leków. Nie można tego sprawdzić. Z tego względu gymnema silvestre łacznie z np. insuliną nie jest racjonalne. Jest niepotrzebne. Morwa biała (Morus alba) to drugi suplement ziołowy, który pacjent stosuje. Roślina ta zawiera składniki z grupy alkoloidów i polifenole, które mogą się przyczynić do nieznacznego zmniejszenia hiperglikemii w cukrzycy, zwłaszcza typu 2. Efekt ten jest jednak w praktyce niewymierny. Zupełnie się gubi przy jednoczesnym stosowaniu recepturowych leków przeciwcukrzycowych, zwłaszcza insuliny. Tak, że nasz pacjent nie może ocenić czy stosowanie tego ziołowego suplementu przynosi mu jakikolwiek pożytek. Z tego względu przyjmowanie ich nie jest racjonalne i jest niepotrzebne.
Niektórzy pacjenci stosują wymienione powyżej suplementy ziołowe po rozpoznaniu u nich stanu przedcukrzycowego. Okazuje się, że zastępowanie tymi suplementami starań o zmniejszenie ryzyka przejścia stanu przedcukrzycowego w cukrzycę typu 2 takich jak regulacja żywienia, planowy wysiłek fizyczny i prozdrowotny styl życia może przynieść szkodę. Nie udowodniono, aby suplementy ziołowe miały wpływ profilaktyczny w cukrzycy. Reklamową informacją są również sugestie, że ziołowe suplementy zmniejszają apetyt i redukują otyłość – nie są prawdziwe. Do diabetologów należy także ostrzec pacjenta przed interferencją działania suplementów z innymi lekami zażywanymi z powodu innej choroby niż cukrzyca – np. przeciwnadciśnieniowymi, nasercowymi, psychotropowymi i innymi. W Pana sytuacji, gdzie stosowane jest już leczenie skojarzone przeciwcukrzycowe (leki doustne + insulina) łykanie suplementów z gymnemy i morwy białej nie ma żadnego znaczenia, jest nieporozumieniem i bezsensownym wyrzucaniem pieniędzy.
Na koniec dodatkowa uwaga. Pacjent ordynuje sobie leczenie – zaprzestaje stosować Glucophage XR, przyjmuje Diazidan 2 x 1 tabletka (160 mg gliklazydu) oraz 30 j. insuliny wieczorem, dodaje ziołowe suplementy gymnema silvestre i morwę białą. Jest to „samoleczenie” przynoszące ryzyko niewłaściwej kontroli cukrzycy. Suplementy ziołowe w sytuacji pacjenta nie są wskazane. Nie należy sądzić, że zastąpią leki recepturowe jak np. Glucophage XR. Nasz pacjent powinien ze swoim samoleczeniem pojawić się jak najszybciej u lekarza w celu dokładnego rozeznania sprawy.

 

Głos z za oceanu dr Andrew Stypko

w sprawie glukomannanu i liraglutydu

To się może wydawać dziwne, ale jest generalnie spora różnica miedzy pacjentami w USA i Polsce. Pacjent amerykański współdecyduje o swoim leczeniu po konsultacji z lekarzem. W Polsce podejście lekarza do pacjenta jest (o ile dobrze pamiętam i nic się nie zmieniło) bardziej paternalistyczne (doktor wie lepiej). Powoduje to specyficzną sytuację trudną do porównania z sytuacja chorych w Polsce. Mimo relatywnie luźnej kontroli FDA nad suplementami tzw. "false claims" są karane z cała surowością prawa. A wiec marketing suplementów jest bardzo ostrożny i obwarowany zastrzeżeniami. Pacjenci, z kolei, mimo większej autonomii, maja również większe zaufanie do lekarza niż pacjenci polscy. Niemal zawsze konsultują używanie suplementów z lekarzem rodzinnym a pytanie o ich używanie jest jednym z obowiązkowych punktów wywiadu. Randomizowane, placebo controlled trials wskazują na niewielką utratę wagi bez specjalnego wpływu na BMI. Krotko mówiąc, wpływ glukomannanu na otyłość jest niewielki. Jednak jest dość dużo dowodów na poprawę profilu lipidowego, co może być dość istotne u pacjentów z cukrzycą. Glucomannan, jako shiritaki (makaron) ma jednak jedną, ogromna zaletę. W postaci makaronu lub "ryżu" stanowi on bezkaloryczny, bezwęglowodanowy dodatek do potraw, zmniejszając tym samym całkowitą ilość kalorii i węglowodanów w posiłku. W dodatku taki makaron może pokryć dzienne zapotrzebowanie na błonnik. Zgadzam sie, ze nie jest to żadna cud dieta i w żadnym wypadku nie zastąpi leczenia przeciwcukrzycowego ani leczenia otyłości czy hypercholesterolemii. Nie jest też alternatywą odpowiedniej diety, choć może być jej składnikiem. Co więcej, odradzałbym spożywanie go, jako środka na utratę wagi (szczególnie w kapsułkach lub tabletkach), bo przy niedostatecznej ilości płynów może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego. Generalnie nigdy nie namawiam pacjentów do używania jakichkolwiek suplementów, może poza "fish oil”, bo dane na ich temat są mizerne, a potencjalna szkodliwość może być duża. Glukomannan jako shiritaki jest wyjątkiem w tej regule z powodów wyjaśnionych powyżej.

Liraglutide (jako Saxenda ale nie jako Victoza) jest "FDA approved for treatment of obesity" ale nie jest sprzedawana jako suplement tylko wypisywana na receptę. Wskazania: The specific indication is as an adjunct to lifestyle for chronic weight management in individuals with a body mass index of 30 kg/m2 or greater (obesity) or 27 kg/m2 or greater (overweight) in the presence of at least one weight-related comorbidity such as hypertension, diabetes, or dyslipidemia.

Polecane nowości na stronie