ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Krew utajona w kale - warto wykonać badanie

Minimalne ilości krwi są codziennie wydalane ze światła jelit wraz z kałem. Są one jednak tak małe, że żaden test ich nie wykrywa. Dodatni wynik badania na krew utajoną (FOBT) wskazuje więc na zwiększoną (niefizjologiczną) utratę krwi przez przewód pokarmowy. Istnieją dwa typy testów: 1) tradycyjny gwajakolowy – gFOBT, oraz 2) test bibułowy (nowszy). Różnica sprowadza się głównie do sposobu przeprowadzenia badania. Nawet w drogerii typu Rossmann są dostępne testy na krew utajoną, wydatek do 20 zł.

Test z użyciem bibułek jest dostępny w aptekach bez recepty, a gwajakolowy jest wykonywany w laboratorium. Testy na krew utajoną wykrywają niewielkie ilości krwi pochodzącej z przewodu pokarmowego. Częstą przyczyną takiego krwawienia jest rak jelita grubego. U zdrowych osób obu płci, u których w rodzinie nie stwierdzono przypadków zachorowań na raka jelita grubego, po 50 roku życia zaleca się wykonywanie testu na krew utajoną raz do roku. Lekarz może zalecić unikanie przyjmowania określonych leków lub stosowanie odpowiedniej diety przez kilka dni poprzedzających wykonanie badania. Warto również pamiętać, aby przez 3 dni przed pobraniem próbek nie poddawać się zabiegom stomatologicznym. W wyniku krwawienia z dziąseł krew może przedostać się do układu pokarmowego i wówczas test da wynik fałszywie dodatni. Przyjmowanie aspiryny zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia z błony śluzowej żołądka, a tym samym – dodatniego wyniku testu na krew utajoną. Należy zaprzestać przyjmowania aspiryny na 3 dni przed oddaniem próbek stolca do badania. Składniki pokarmów, np. czerwonego mięsa, brokułów, rzepy i chrzanu oraz niektóre leki np. kolchicyna, jodyna czy kwas borowy mogą wchodzić w reakcję z barwnikami znajdującymi się na aplikatorze testu, co skutkuje jego fałszywie dodatnim wynikiem. Z kolei witamina C zaburza działanie testu i ten – nawet w przypadku obecności krwi w pobranej próbce – daje wynik fałszywie ujemny. W przypadku testu laboratoryjnego gFOBT – z laboratorium otrzymasz co najmniej jeden papierek testowy. Próbki należy pobrać z 3 kolejnych wypróżnień – zazwyczaj w ciągu 3 kolejnych dni. Każda próbka powinna znaleźć się w osobnym czystym pojemniku. Należy unikać zanieczyszczenia jej moczem lub wodą. Na papierku testowym znajduje się Twoje nazwisko oraz data pobrania. Za pomocą aplikatora należy pobrać niewielką próbkę stolca i przenieść ją na zaznaczone na papierku testowym miejsce, a następnie zaczekać chwilę, aż preparat wyschnie. W zależności od podtypu testu, wszystkie trzy próbki należy umieścić na jednym papierku testowym lub na trzech osobnych. O szczegóły zapytaj lekarza lub osobę, od której otrzymasz test. Po zebraniu próbek należy je zwrócić do laboratorium lub innego wskazanego przez lekarza miejsca.
W przypadku testów dostępnych w aptekach bez recepty, aplikator umieszcza się w toalecie tuż po wypróżnieniu. Test zawiera substancje chemiczne, które powodują zmianę zabarwienia aplikatora, jeśli w stolcu obecna jest krew. Test ten jest bardziej subiektywny niż badanie laboratoryjne. Podobnie jak w przypadku testu gFOBT, należy go powtarzać przez 3 kolejne dni. Badanie stolca na krew utajoną jest metodą wykrywania raka jelita grubego. Krew w stolcu może być jedynym objawem toczącej się choroby nowotworowej.  Prawidłowo – wynik testu FOBT jest ujemny (brak krwi w stolcu). Dodatni wynik badania świadczy o obecności krwi w stolcu – w wyniku krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego (krwawiący wrzód, zachyłki jelita, polipy, choroby zapalne jelit, hemoroidy, nowotwór) lub połknięcia krwi (krwawienie z nosa, dziąseł). Krwawienia pochodzące z polipów czy guzów nowotworowych są okresowe.  Krew nie pojawia się więc podczas każdego wypróżnienia. Stąd pobranie 3 próbek w ciągu kolejnych 3 dni zwiększa szanse wykrycia istniejącego krwawienia. Pomimo, iż testy domowe bazujące na zmianie koloru aplikatora pod wpływem kontaktu z próbką są badaniami o wysokiej czułości, Twój lekarz może zalecić Ci dodatkowo wykonanie analizy laboratoryjnej stolca (gFOBT). Potwierdzenie jest równoznaczne ze skierowaniem na kolonoskopię. Z tego może wynikać również potrzeba badania RTG z podwójnym kontrastem.

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

566273
dzisiajdzisiaj177
wczorajwczoraj151
w tym tygodniuw tym tygodniu486
w tym miesiącuw tym miesiącu3037