ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Przypadek kliniczny – dzikie obyczaje w kraju króla Ubu

Chory l.55 w:180, c.ciała-98kg, BMI= 30,2 kg/m², HBA1c=6,3% (27.09.12) CT-6,5 TG-1,3 LDL-4,35 HDL-1,56, p-ciała przeciwko peroxydazie tarczycowej - 170, RR 160/90. Po 2-gim epizodzie ONW nie zakończonej zawałem u osoby  od 02.2012 w moim leczeniu z powodu zespołu metabolicznego (W/HR=1,4) z chorobą cukrzycową, nadciśnieniową i w stanie po strumectomii (TSH-22,3).

W dniu 29.09.2012 zgłosił się z powodu nasilonego ostrego zespołu dyspeptycznego z bębnicą brzuszną i zaparciem stolca, od chwili włączenia do skojarzonego leczenia agonisty GLP-1, Lixisenatide (w dniu 27.09.2012) wskazanego u dorosłych z typem 2 cukrzycy w celu osiągnięcia kontroli glikemii u pacjentów, którzy nie byli wystarczająco kontrolowani dietą i ćwiczeniami z/lub doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi i/lub insuliną. Dodam, że lek nie jest zatwierdzony do stosowania w żadnym kraju na świecie, mimo, że uzyskał rekomendację liczących się towarzystw naukowych z zakresu diabetologii. Dla przykładu ogłoszono w dniu 11.06.2012. o złożeniu wniosku do MZ w Japonii o rozważenie dopuszczenia leku na rynek po pomyślnym zakończeniu 3 fazy klinicznej badania Lixisenatydu jako leku przydatnego i uzupełniającego do leczenia typu 2 w tym kraju. Lek ten jest obecnie badany w Polsce (nr badania EFC11319) pod kątem jego przydatności u chorych z powikłaniami sercowo-naczyniowymi po przebytych OZW. O tym, że mój pacjent został włączony do tego protokołu dowiedziałem się od lekarza chorób wewnętrznych,  który kontroluje to badanie na zlecenie innego lekarza specjalisty kardiologa. Mój niepokój wzbudził fakt, że chory przedstawił enigmatyczny paszport z logo firmy Sanofi, bez żadnych informacji o leczeniu z wpisanym nazwiskiem lekarza prawdopodobnie odpowiedzialnego za to badanie z podaniem telefonu innego lekarza, który zlecił badania i wystawił paszport. Od tego ostatniego dowiedziałem się o włączeniu pacjenta do protokołu badania nad tym lekiem. W mojej ocenie dopuszczono się kilku poważnych błędów, mianowicie:

 

1) chory nie wymagał uzupełniającej medykacji 4-tym lekiem (HbA1c j.w.), z mojej ordynacji otrzymuje: insulinę NPH co 12 godzin w łącznej dawce 20j/d. metforminę i akarbozę

2) nałożyły się negatywne skutki uboczne generując ostry zespół dyspeptyczny (akarboza+analog GLP-1) mimo, że chory przedstawił lekarzowi książeczkę opieki diabetologicznej z wpisem mojej medykacji

3) chory nie został poinformowany, dlaczego ten lek włączono oraz z jakimi skutkami tych iniekcji musi się liczyć przed podpisaniem zgody (1xdz 10µg s. cut, 60 minut przed 1-szym posiłkiem dnia)

4) moim zdaniem bez wyrównania zespołu niedoczynności tarczycy u osoby po strumectomii, lek ten nie powinien dodatkowo obciążać chorego (za mała dawka substytucji lewotyroksyna 100 µg/d)

5) każdy lekarz wie, w jaki sposób zwiększone ciśnienie wewnątrz jamy otrzewnowej wpływa destabilizująco na układ krążenia

6) wśród lekarzy odpowiedzialnych za prowadzenie protokołu badania klinicznego według mojej wiedzy nie ma liczącego się diabetologa, gwarantującego poprawność procedur i prowadzenia protokołu badań

7) dochodzą także aspekty prawne, kto po włączeniu leku nieuzgodnionego ze mną odpowiada za dalszą medykację farmakologiczną chorego, który w trybie interwencyjnym zgłasza się do mnie?

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

571713
dzisiajdzisiaj83
wczorajwczoraj134
w tym tygodniuw tym tygodniu737
w tym miesiącuw tym miesiącu3366