ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Rozpoznać cukrzycę u osoby bez tej choroby

Prezes PTD prof. L. Czupryniak omówił w swoim wykładzie przypadek kobiety w ostrym stanie jak się później okazało kamicy żółciowej przewodowej z zespołem brzusznym i burzliwymi objawami ostrej dyspepsji. Wymiotowała, nie jadła kilka dni, wiadomo ketoza w wyniku lipolizy. Po kilku dniach profil i OGTT (dosutny test tolerancji glukozy), na tej podstawie niefortunnie sformułowana pod adresem chorej opinię: „ ma pani cukrzycę” (jeden wynik dokładnie 11,0 mmol/l). Gdyby na diabetologii amputowali nogi, pewnie kobieta nie wybroniłaby się – powiada prezes. Opowiedział dowcip Mleczki (określony rysunkowy anturaż) – „jak to dobrze, że zachorowała pani na moja ulubiona chorobę”. Chora trafia do ośrodka prezesa PTD, ze łzami w oczach wypiera się oskarżeń o cukrzycę i żąda weryfikacji, co zostaje potwierdzone, że rzeczywiście jej nie ma. Omawiał to w kontekście tematu: czy wysokie cukry zawsze oznaczają cukrzycę? w ramach VI Kongresu Diabetologii po Dyplomie w marcu 2012 r. Powiada tak, ktoś pomyśli, że nabijam się z kolegów z innego podłódzkiego ośrodka diabetologicznego, sam przecież też popełniam błędy, (co za szlachetność), tylko się nimi nie chwalę. Przemilczał wariant, że tak jak osoba otyła może zapaść na typ 1 cukrzycy, tak w tym przypadku w najbliższej przyszłości może ujawnić się u chorej cukrzyca typu 2. Bowiem zinterpretowane przez prof. Czupryniaka zaburzenia gospodarki węglowodanowej jako ostre, mogą przepowiadać równie dobrze taką możliwość w przyszłości. Jatrogenny uraz psychiczny (o ile w ogóle tak można powiedzieć) jaki doznała chora, paradoksalnie przyczynił się do zwrócenia jej uwagi, że zagrożenie cukrzycą wymaga późniejszej weryfikacji w standardowych warunkach wykonywania OGTT. W swoim wykładzie prezes PTD pominął inne istotne ostre przyczyny dla których nie należy hiperglikemii uznać za cukrzycę tj.  ostre endokrynopatie także jatrogenne, gdzie zaburzenie metabolizmu węglowodanów nieraz w stopniu borderline cases, uznawane są za cukrzycę typu 3. Tymczasem jest to najczęściej przemijająca nietolerancja ww. ustępująca po zaleczeniu endokrynopatii (tyreotoksykoza, zespół Cushinga, jatrogenna niedoczynność z następową nadczynnością gruczołu tarczowego często powodowana banalną przyczyną – zbyt długich odstępów czasu pomiędzy wizytami u specjalisty).

Miałbym wiele pytań do imperatywnych konkluzji prezesa dotyczących innych wątków jego wystąpienia, a także treści i ilustracji jego wykładów w innych miejscach dla przykładu w Gdańsku na zjeździe neurologów. Ilustrował swój wywód przypadkiem owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej, co widać jak na dłoni, nie powinno się było wydarzyć. W ośrodku prowadzonym pod jego okiem, w specjalistce ambulatoryjnej przyklinicznej, „zespół śmierdzących nóg” prawdopodobnie nadal pozostaje tematem tabu. Uprzejmie informuję pana prezesa, że w Łodzi na ul. Lutomierskiej funkcjonuje od dawna „Centrum Stopy” – ze specjalistyczną pielęgnacją stóp, leczenia ran i owrzodzeń. Centrum posiada najnowocześniejszy sprzęt do opracowania skóry stóp i paznokci – profesjonalne frezarki podologiczne. Prowadzi sprzedaż profesjonalnych środków do stóp, ortez, wkładek do butów i innych produktów do wspomagania leczenia i pielęgnacji. Gdy w wyniku polineuropatii obwodowej siada mechanika stopy i chory nabywa nadmierne rogowacenie ewoluujące w kierunku modzeli w punktach podparcia na podeszwowej stronie stóp, to powinny być odpowiednio wcześnie wdrażane procedury poprawienia rozkładu ciężaru na stopy. Postępowanie prewencyjne m. innymi polegające na stosowaniu pilników, tarek, frezarek, maści z zawartością 30% mocznika, 10% kwasem salicylowym, wkładek itd. jest niezbędne. Chory taki zazwyczaj ma lipomatozę trzew, co uniemożliwia mu oglądanie i zabiegi na własnych stopach. Zatem obecność w zespole pedikiurzystki zajmującej się stopą cukrzycową na tym szczeblu nie powinno być pominięte. Z chwilą, kiedy na skutek niedokrwienia tkanek miękkich pomiędzy modzelem a okostną np. główki V kości śródstopia dochodzi do pęknięcia i owrzodzenia neuropatycznego jest już za późno na wygojenie kraterowatego ubytku z modzelową kalderą na obwodzie. Wbrew opinii prezesa prof. L. Czupryniaka, że to się po pewnym czasie uda wygoić. Nie ma monotematycznych owrzodzeń neuropatycznych, zazwyczaj na to nakłada się mniejszy lub większy stopień niedokrwienia stóp, zatem pogratulować optymizmu.  Często w Polsce bywa, że rutynowo podczas wizyty diabetologicznej nóg się nie bada, a powinno. Zaniechanie, skutkuje tym, co prezes zademonstrował. Gdyby na poziomie ambulatoryjnym postępowano prawidłowo nigdy by do tego nie doszło.

Zaciekawiło mnie eklektyczne zestawienie leków do łagodzenia i uśmierzania dolegliwości związanych z neuropatią kończyn dolnych, aż 11-cie. Żaden z tych leków nie spełnia wymogów leczenia przyczynowego, bo takich nie znamy. Wbrew temu, co czytamy w reklamowych folderach i jak opiniują lekarze kwas ά-liponowy nie jest lekiem przyczynowym, a nowoczesne objawowe leki przeciwpadaczkowe (pregabalina czy gabapentyna) nie są zarejestrowane z tych wskazań, zatem chory w aptece płaci 100% ceny leku. Dawki pro die, są duże przez odpowiednio długi czas, zatem leczenie często musi być przerwane z innych przyczyn niż lekarskie. Często z tych drogich leków musimy rezygnować, ponieważ per se mogą działać prodiabetycznie i destabilizująco.

 


Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

572351
dzisiajdzisiaj52
wczorajwczoraj111
w tym tygodniuw tym tygodniu491
w tym miesiącuw tym miesiącu491