Internet a odchudzanie
Internet jest nieprzebranym źródłem informacji. Osoby otyłe lub z lekką nadwagą mogą przeglądać tysiące stron stworzonych specjalnie dla nich. Najczęściej można na nich znaleźć przykładowe diety, ćwiczenia na odpowiednie części ciała, wskazówki, co do postępowanie, a także gotowe jadłospisy na kilka tygodni. Bardzo często strony o tematyce odchudzania są częścią dużych serwisów internetowych, które oferują zalogowanym członkom także i porady ekspertów. Niestety, takie porady są płatne i najczęściej by móc je uzyskać należy najpierw opłacić abonament za użytkowanie konta w serwisie. Takie praktyki są bardzo częste i dzisiaj już nikogo nie dziwią.
Opłaty nie są zazwyczaj wysokie i sięgają najczęściej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W zamian mamy jednak dostęp do wielu różnych funkcji. Można do nich zaliczyć licznik wagi, postępy w treningu, ilość spalonych kalorii, przyrost masy mięśniowej, lista zakupów do przyrządzenia proponowanych posiłków, lista badań, jakie należy wykonać, jak również preparatów, które mogą być pomocne w naszej walce z nadwagą. Dietetyk czy też lekarz jest dostępny dla nas niemal przez całą dobę i to na nasze pytania w pierwszej kolejności odpowiada. Jeśli mamy jakieś wątpliwości to wystarczy wysłać e–maila z zapytaniem i spokojnie czekać na odpowiedź. Niektóre serwisy internetowe proponują nam także linki do odpowiednich stron z ubiorem w rozmiarze XXL. Bardzo trudno jest kupić takie ubranie w zwykłym sklepie, a do tego wybór fasonów i kolorów jest niezwykle ubogi – zazwyczaj przypominają one worki na ziemniaki i mają kolor czarny, brązowy, granatowy lub szary, a przecież osoba otyła także ma prawo poczuć się elegancko i dobrze w swoim ubraniu. Za postępy w kuracji odchudzającej jesteśmy nagradzani na przykład bonami i rabatami na zakupy w ściśle określonych sklepach lub zniżkami w sklepach ze zdrową żywnością. Aby jednak odchudzanie z internetu było możliwe, to należy, tak jak i zresztą w innych wypadkach, przestrzegać diety. Serwisy internetowe o odchudzaniu oferują także różnego rodzaju fora dyskusyjne i tematyczne, na których to użytkownicy mogą dzielić się swoimi porażkami i sukcesami oraz chwilowymi słabościami. Poza tym mogą spotkać i porozmawiać z osobami, które mają identyczne problemy co one, a jak wiadomo nie zrozumiesz osoby z nadwagą jeśli sam jej kiedyś nie miałeś lub nie masz. Na forum można wylać swoje żale na nieskuteczna dietę, na męża, który nie rozumie naszych starań i w duszy się z nas śmieje, na dzieci, które wstydzą się wychodzić z nami na ulicę i na nieprzyjemną ekspedientkę w sklepie odzieżowym, gdzie wczoraj robiło się zakupy. Czasami internet staje się ich światem, ich drugim życiem, w którym nikt ich nie krytykuje i wszyscy sobie wzajemnie pomagają w walce z nadwagą. Niestety bardzo często zdarza się także, że internet potrafi zaszkodzić, zwłaszcza, jeśli znajdą się w nim informacje nieprawdziwe lub też dana osoba źle zrozumie przekaz nadawcy. Bardzo często diet i specyfików odchudzających szukają w nim nastolatki. Nikt przecież nie sprawdzi czy jest się pełnoletnim, a jeśli paczka przyjdzie pocztą to zawsze można zbajerować rodziców lub podać inny adres wysyłki. Stawarza to wielkie niebezpieczeństwo dla dziecka i czasami nawet zagraża jego życiu. Niejednokrotnie można w internecie znaleźć blogi i opisy jak najlepiej wymiotować po jedzeniu, czy też jak skutecznie i sprytnie unikać obiadów mamy. Kiedy jesteś przekonana, że dobra dieta jest istotnym elementem poradzenia sobie z nadwagą, to warto dobrać ją z głową. Organizm traktowany coraz to nowymi „dietami cud” w pewnym momencie już całkowicie odmawia posłuszeństwa.
Pomoc psychologiczna w odchudzaniu się może być skuteczna, kiedy nadwaga jest efektem „zajadania” stresu, dotychczasowego stylu życia, przejadania się. Przejadanie się jest czynnością zastępczą dla pragnień i potrzeb, których z jakichś powodów nie można realizować. Jest sposobem, w jaki manifestują się marzenia i możliwości; potencjał, który nie znajduje innego niż jedzenie ujścia. Z czasem, kiedy przejadanie się przyjmuje postać nawyku, blokuje dostęp do alternatywnych zachowań. Wówczas jedzenie staje się jedynym sposobem na radzenie sobie z frustracją i stresem. W sytuacji trudnej uwaga i energia skierowane są na spożywanie pokarmów, co w gruncie rzeczy „załatwia sprawę” na chwilę. Stan ulgi przeważnie jest krótkotrwały. Wtórnie wywołuje złość i wyrzuty sumienia. I jest w tym sens, bo właśnie ta huśtawka nastroju najczęściej mobilizuje do szukania sposobów na przerwanie schematu przejadania się. I tutaj pomoc psychologiczna może okazać się niezwykle przydatna.