ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Czy uchodźcy mogą przynieść choroby zakaźne do Polski

Zagrożenia zdrowotne związane z migracją ludności były i są realne. Jeżeli stworzymy warunki dla dyspanseryzacji, kwarantanny nosicieli i stworzenia grup ryzyka, to niebezpieczeństwo zminimalizujemy, niestety całkowicie wyeliminować się nie uda. Exodus olbrzymich mas ludzkich osłabionych, często wycieńczonych i wychudzonych ekstremum podróży stwarza realne ryzyko zawleczenia chorób, które w tamtych warunkach były normalką, u nas nie są i nigdy nie będą. Musimy mieć świadomość konieczności kampanii edukacyjnej dotyczącej możliwości wystąpienia chorób przyniesionych przez ludzi, którym chcemy i trzeba pomóc. Największe niebezpieczeństwo stanowią ci z nich, którzy na dziko dostali się do Europy, bez niezbędnego spektrum badań, np. serologii wiodących infekcji wirusowych i bakteryjnych, rtg klatki piersiowej, morfologii krwi, CRP, badania ogólnego moczu, u wielu kału i plwociny na posiew, a przede wszystkim bez wstępnego badania lekarskiego.

Z gruźlicą już mamy duży problem odkąd zniesiono próby RT23 u młodzieży i dzieci, a jednocześnie zaniechano systematycznych badań obowiązkowych w tym kierunku. Odsuńmy proszę politykę na bok. Choroby zakaźne nie dyskryminują czy ktoś jest za, czy przeciw Kaczyńskiemu i czy Zembala odpowiada w mniej lub bardziej opryskliwej formie. „Złapał kozak tatarzyna, a tatarzyn za łeb trzyma”, błagam w tej kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego odpuśćmy sobie to theatrum. Nie wypuszczajmy pary w gwizdek.

 

W 1973 roku, jako lekarz konwojów z wodą do posterunków United Nations Emergency Forces in the Middle East (UNEF) pozostawałem stale w ruchu pomiędzy Port Saidem – Aleksandrią- Suezem – Ismailią i linią Bar Leva na Synaju. Okresowo trudniłem się również opracowaniem sanitarnym autochtonów do pracy fizycznej w headquarters. Nie wiem jak jest w tej chwili, ale sądząc po tym jak wyniszczające wojny dotyczą krajów Bliskiego Wschodu i Maghrebu, to nie mogło się poprawić. To było przerażające, tylko co 5-ty kandydat nie stwarzał niebezpieczeństwa zakaźnego i był w ogóle zdolny do jakiejkolwiek pracy. Wystarczyło przyłożyć fonendoskop nad szczytami płuc, aby usłyszeć to, czego nigdy nie słyszałem w kraju, a tylko czytałem w podręczniku badania przedmiotowego, że coś takiego patologicznego w sensie fonicznym jeszcze istnieje, oczywiście były to objawy czynnej gruźlicy w formie phthisis florida. Palpacja dostępnych węzłów chłonnych, wątroby i śledziony przez powłoki brzuszne, natychmiast eliminowała połowę chętnych. To, co było w jamie ustnej i na skórze eliminowało następną 1/3 tych chorych ludzi, którzy nigdy się nie skarżyli, ani nie leczyli.  Weźmy inną, niby egzotyczną chorobę bilharcjozę powodowaną przez przywry z rodzaju Schistosoma, które bytują w naczyniach krwionośnych żywiciela. Źródło zarażenia stanowi chory człowiek lub zwierzę wydalające jaja pasożyta, które stanowią źródło inwazji dla żywicieli pośrednich. Na szczęście w naszej strefie brakuje wektorów epidemicznych tj. ślimaków Bulinus, Biomphalaria, Oncomelania bytujących w kanałach nawadniających pola fellachów, gdzie w większych zbiornikach dokonuje się codziennych ablucji mimo obecności rozrzedzonych fekalii i moczu. Nigdy nie wiadomo, a doświadczenie lekarskie uczy, że jest to możliwe, że znajdzie się inny wektor w naszej strefie. Leiszmanioza czy amebiaza są bardzo częstymi parazytozami, wywoływanymi przez pierwotniaki, charakteryzującą się dużą różnorodnością form od samoograniczających się postaci aż do śmiertelnej choroby narządowej. Zmierzam do tego, że te choroby zakaźne, które wydają się należeć do historii medycyny (dur brzuszny, paradury, dur plamisty czy inwazyjne robaczyce) mogą stać się ponownie realnym zagrożeniem tu i teraz. Faktem jest, że nasze warunki klimatycznie i środowiskowe nie sprzyjają rozwojowi wielu chorób, ale do zakażenia dojść może. U uchodźców często występuje gruźlica, na pewno zostaną przywleczone choroby przenoszone drogą pokarmową i płciową. To nie jest sianie defetyzmu, zapewniam, to wymaga realnego spojrzenia na zagrożenia, trzeba słuchać doświadczonych lekarzy. W tej chwili nachodzi mnie jeszcze jedna refleksja z tamtych lat. Definiując tych ludzi pod kątem sanitarnym jako chorych, ale niezakaźnych, z nich nie będzie wiele pożytku jako współobywateli. Ich różnorakie cierpienia (widziałem jak zaciskają zęby z bólu, kiedy usiłowali wykazać, że mogą pracować) w pewnej części przypadków zasilą naszą armię kalek niezdolnych do żadnej pracy.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

758536
dzisiajdzisiaj257
wczorajwczoraj240
w tym tygodniuw tym tygodniu986
w tym miesiącuw tym miesiącu2390