ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Czego nie zdążyłem się dowiedzieć na XVI kongresie polskiego Towarzystwa Diabetologicznego we Wrocławiu (21-23.05.2015)

Rozpoczęto badania nad bezpieczeństwem i skutecznością leczenia cukrzycy typu 2 połączeniem Bydureon (eksenatyd raz w tygodniu 2 mg) i Forxiga (dapagliflozyna raz na dobę 10 mg). Bydureon jest lekiem inkretynowym podawanym raz w tygodniu agonistą GLP-1 wstrzykiwanym podskórnie podobnie jak insulina. Pobudza organizm do produkcji insuliny tylko wtedy, gdy poziom glukozy we krwi staje się zbyt wysoki. Forxiga jest inhibitorem SGLT-2, przedstawicielem nowej klasy tabletek hipoglikemizujących zmuszających wydolne nerki do wydalania nadmiaru glukozy z moczem, niezależnie od poziomu cukru we krwi.

Zakwalifikowani chorzy mieli wstępnie bardzo niewyrównaną cukrzycę w stopniu porównywalnym do przeciętnego polskiego pacjenta zgłaszającego się po raz pierwszy do diabetologa (HbA1c pomiędzy 8,0% a 12,0%). Chorzy byli wcześniej leczeni farmakologicznie metforminą w dawce co najmniej 1500mg/dobę. Mniej więcej w tym stylu osoby opiniotwórcze w diabetologii informowały nas na XVI kongresie PTD we Wrocławiu, co nowego dzieje się w naszej specjalności. Słowem nie było nic, poza tym, o czym już wcześniej wiedzieliśmy. Zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia ze stagnacją, pomimo pozorowanego postępu i introdukcji do leczenia w Polsce tzw. najnowszych leków, oczywiście „sprawdzonych” w Europie i USA, od co najmniej kilku lat w ramach tzw. odtrąbionego przełomu w leczeniu. Warto było jednak cokolwiek posłuchać, bowiem kondycja sprawozdawcza prelegentów nadspodziewanie przyjazna, z duża swadą dowcipnie i nawet odrobiną autoironii, co już jest absolutną nowością. Tak trzymać – profesorowie, robi się i ciekawie i wesoło, pomimo, że ceny tych nowości na rynku polskim nie pozostawiają wielu złudzeń, do kogo są adresowane. Oto NFZ naszymi rękami dzieli chorych na bogatych i biednych, co już się stało wcześniej, a teraz zostało po raz n-ty potwierdzone. No, bo proszę: Bydureon proszek i rozp. do sporz. zaw. o przedł. uwalnianiu do wstrz.(2 mg) – 4x1 jednodawk. zestaw (1 fiolka + 1 strzyk.) pełnopłatny (100%) za jedyne 570 zł za 1 miesiąc terapii. Forxiga tabl. powl.(10 mg) - 30 szt. dapagliflozina pełnopłatny (100%) 275 zł za 1 miesiąc leczenia.  Jeżeli do tego dodać paski do samokontroli i pozostałe leki, to wydatek w aptece 1000/1 miesiąc leczenia nie powinien być zaskoczeniem. Domyślam się, że chodzi tu o manewr na tzw. leczeniu pozafarmakologicznym. Moi podopieczni na tych rewelacjach po kilku miesiącach wpadają w chorobę z niedożywienia ( jest taka choroba cukrzycowa w naszym wykazie przypadłości ICD-10), no i oczywiście czują się szczęśliwi, bo nareszcie wolni, czyli bez dachu nad głową. W rzeczy samej, w najjaśniejszej wcześniej nikt na to nie wpadł. Wiedza też pozostaje reglamentowana, wszystkie wystąpienia były nagrywane i będzie je można kupić za drobne 500 zł, jako DVD, wspólczuję specjalizantom. Już dawno dowiedzieliśmy się proszę koleżeństwa, że wiedza musi kosztować, zwłaszcza podana do mentalnej konsumpcji na talerzu, bez konieczności wybudzania, przepraszam myślenia. O czym prominentni diabetolodzy nie rozmawiali? O wszystkich wstydliwych tematach naszej biednej diabetologii, po prostu spuszczono na to litościwą zasłonę milczenia. Po co psuć naukowy nastrój, jak bal to bal, niestety na Titanicu. To już jednak temat na zupełnie inne opowiadanie.

 

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

749347
dzisiajdzisiaj36
wczorajwczoraj90
w tym tygodniuw tym tygodniu126
w tym miesiącuw tym miesiącu1981