ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Przyszło nowe. Złożone konfekcje metforminy z gliptyną

Zaprezentowano nam nowy złożony lek doustny, połączenie wildagliptyny z metforminą o nazwie Eucreas. Z wykresu wynika, że porównanie działania glimepirydu w dawce 6 mg z wildagliptyną 2x50mg ujawniło, że po 16 tygodniach stosowania tych leków, glimepiryd wykazał większe obniżenie HbA1c w typie 2 cukrzycy niż gliptyna (6,8% po wildapliptynie  i do 6,6% po glimepirydzie).

Wziąwszy pod uwagę pułap HbA1c z jakiego startowano do badania tych leków w typie 2 tj<7,5%, to wydaje się, że różnice klinicznie zupełnie nieistotne w zakresie korzyści dla chorego, kosztowały w przypadku zastosowania glimeprydu 10x mniej. Dodatkowo, obniżenie ciężaru ciała po rocznym stosowaniu wildagliptyny w odniesieniu do SU wynosiło -0,3kg, dla SU +3,4kg. Podczas gdy u większości naszych podopiecznych z otyłością i zespołem metablicznym, należałoby średnio odtłuścić ciało w zakresie 15% aktualnej masy ciała, aby w ogóle osiągnięcie jakichkolwiek bliższych celów leczniczych było możliwe, to roczny efekt po wildagliptynie przemawia za wnioskiem, że inhibitory DPP-4 nie pomagają w tym zakresie mimo prób wprowadzania równolegle pozafarmakologicznych metod odchudzania. Jednocześnie podkreślanie, jako cnotę faktu, że oto wildagliptyna jest jedyną gliptyną, którą można zażywać 2x/dobę, jest odwróceniem kota ogonem. Wiadomo, że przy 2 tabletkach na dobę compliance (zażywanie leków zgodne z ordynacją lekarską) jest mniejsze niż przy jednej tabletce na dobę. Warto też dodać, że w niektórych badaniach wildagliptyna wykazała wyższość nad placebo dopiero w okolicznościach, kiedy dodano metforminę. USA jak dotychczas są jedynym krajem, gdzie zarejestrowano wildagliptynę w monoterapii. Są to następne dowody na to, że leki te stanowiące nowość i komplementarne działanie wpisujące się w pewien sposób w patogenetyczny wywód choroby cukrzycowej typu 2 nie są żadnym przełomem w leczeniu, wbrew temu jak opiniują osoby opiniotwórcze w Polsce. Pomijam już fakt, że SU pozostają w leczeniu zespołu metabolicznego z cukrzycą ponad 60 lat, gliptyny 6 lat, weźmy ten fakt pod uwagę, zanim do efektów ubocznych i przeciwwskazań dopiszemy inne, jakie (jak znam życie) nieuchronnie nastąpią. Wobec tak wielu wątpliwości nie wydaje się, aby leki inkretynowe stanowiły przełom w leczeniu cukrzycy typu 2. Na liście refundacyjnej od 11.2012. nadal nie ma tych leków. Dla przykładu:

Wildagliptyna (Galvus); 56 tabl a 50mg; kosztuje chorego w aptece za receptą 189,89zł/miesiąc

Wildagliptyna+Metformina (Eucreas) 60 tabl to koszt dla chorego 181,81zł/ miesiąc

Sitagliptyna (Januvia); 28 tabl a 0,1 kosztuje chorego 169,69 zł/miesiąc

Sitagliptyna (Xelevia); 28 tabl a 0,1 kosztuje chorego 169,69 zł też za miesięczną kurację

Saxagliptyna (Onglyza) 30 tabl a 5mg kosztuje chorego w aptece za receptą 227.99 zł przy możliwych skutkach ubocznych, bardzo często: nadmierny spadek poziomu cukru we krwi. Często: zakażenia górnych dróg oddechowych, układu moczowego, błony śluzowej żołądka i jelit, zatok nosa; bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wymioty, bóle mięśni.   Występowanie po zastosowaniu leku takich działań niepożądanych jak np.: zawroty głowy, może stwarzać niebezpieczeństwo związane z prowadzeniem pojazdów oraz obsługą maszyn.

Zatem trochę umiaru i powściągliwości drodzy państwo, którzy uzurpujecie sobie prawo do jedynie słusznego opiniowania, co jest dobre dla chorego. Czy zawsze PTD musi być tubą ADA? Miałem kilkunastu chorych na tego typu lekach, obecnie już tylko kilku. Pomijam wskaźnik koszt skuteczność, który jest absolutnie nie do przyjęcia. Stwarzamy naszym chorym iluzję, że za takie horrendalne pieniądze, osiągną cele lecznicze bez wysiłku, z minimalnym udziałem własnym (metody leczenia pozafarmakologicznego). Takie złudne nadzieje są niebezpieczne i przesuwają punkt ciężkości w leczeniu na ordynującego te leki lekarza. Nasuwa się wobec tego nieuchronnie dręczące pytanie, czy zachwalając te leki, jako przełom w leczeniu, rzeczywiście czynimy to wedle naszej najlepszej wiedzy i doświadczenia? Wobec tego gdzie można zapoznać się z polskimi doniesieniami z wiodących ośrodków diabetologii klinicznej, co do ich doświadczenia z inhibitorami DPP-4?


Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

731057
dzisiajdzisiaj188
wczorajwczoraj358
w tym tygodniuw tym tygodniu1885
w tym miesiącuw tym miesiącu4568