ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Warto na to zwrócić uwagę

Napady wilczego głodu – Najczęstszą przyczyną nagłych napadów głodu, występującymi z reguły po powrocie z pracy lub późnym wieczorem jest nieregularne odżywianie się w ciągu całego dnia i negatywne napięcia emocjonalne. Jedząc mniej i częściej unikniemy gwałtownych zmian poziomu cukru we krwi, a tym samym poskromimy wilczy apetyt. Dodatkowo zadbajmy, aby posiłki były prawidłowo zbilansowane, bogate w błonnik i o niskim indeksie glikemicznym (IG). Unikajmy podjadania przekąsek pomiędzy posiłkami. Dobrym sposobem kontroli nagłych napadów głodu jest przygotowanie posiłków dzień wcześniej albo zapewnienie stałego dostępu do świeżych warzyw czy owoców w naszym domu.

 

Suplement to „dodatek” – Uzupełnienie codziennej diety preparatami odżywczymi wskazane jest w szczególności u kobiet w ciąży, osób ciężko pracujących fizycznie, uprawiających regularnie sport, profesjonalnych sportowców lub innych osób np. narażonych na działanie silnego stresu, wegetarian, seniorów. Suplementy nie są lekami. Nie likwidują chorób. Poprawiają jedynie wydajność organizmu u osób aktywnych fizycznie lub osób, u których stwierdzono niedobór składników odżywczych. Powinny być przyjmowane w określonych dawkach i czasie a także dobrane dla potrzeb organizmu. Znamy informację z reklam leków czy suplementów, że „w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem bądź farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”. Leki i suplementy nawet najlepsze nie spełnią oczekiwanej roli, jeżeli będzie ich za dużo i poprzez kumulację zaczną oddziaływać toksycznie.

Uporządkowanie diety – Jest niezbędnym krokiem do zachowania zdrowia i skutecznego leczenia cukrzycy. Konieczne są okresowe oceny sposobu odżywiania się. Odpowiedz sobie na podstawowe pytania: czy jesz wystarczająco dużo warzyw i owoców; czy utrzymujesz równowagę pomiędzy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6; czy jesz produkty z pełnego ziarna; czy ograniczasz spożycie cukru i soli; czy pijesz wystarczającą ilość płynów; czy ilość dostarczanych organizmowi kalorii (kcal) nie przekracza dziennej normy zapotrzebowania organizmu na energię i czy pożywienie dzielisz na 4-5 posiłków? Najlepiej napisz wszystkie te pytania na kartce i powieś na lodówce. To zmobilizuje Cię do trzymania odpowiedniej diety, odpowiedniego sposoby odżywiania. Dobrym sposobem jest również zrobienie odpowiedniej tabeli z dniami tygodnia i oznaczanie na niej plusów za jakąkolwiek aktywność fizyczną oraz za dzień bez słodyczy, alkoholu lub „fast foodów”. Czarno na białym zobaczysz czy prowadzisz zdrowy tryb życia.

Aktywne spalanie w pracujących mięśniach – Bieganie na luzie z interwałami przyśpieszeń to jedna z podstawowych form aktywności fizycznej. Posiada wiele dobroczynnych skutków dla naszego zdrowia. Nie tylko pomaga schudnąć osobom z nadwagą, ale również obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zachorowania na takie choroby jak: miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, nowotwory, choroba wieńcowa serca, osteoporoza, cukrzyca. Wzmacnia układ immunologiczny. Bieganie dostarcza również organizmowi wielu korzyści psychoruchowych i psychologicznych m. in. rozładowuje emocje, pozwala pozbyć się stresów, rozluźnia mięśnie pleców, zapobiega nerwicy i depresji, wzmacnia inteligencję, wysmukla sylwetkę, wpływa na wygląd skóry, opóźnia proces starzenia, dotlenia cały organizm, a w szczególności mózg. Nigdy nie zaczynaj treningu bez rozgrzewki i rozciągania, które przygotują Twój organizm do głównego zadania. Rozgrzewka pozwoli przygotować mięśnie, ścięgna i stawy do intensywnego wysiłku i zapobiegnie kontuzjom.

Polecane nowości na stronie