ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Leczenie wysiłkiem fizycznym w cukrzycy

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”
sentencja dr Wojciecha Oczki, nadwornego lekarza króla Zygmunta Starego.

Corocznie w Joshlin Clinic w Bostonie, medalem Victory dekorowani są diabetycy za 25 lat samoleczenia bez powikłań sercowo-naczyniowych. Na rewersie odznaczenia wyryta jest kwadryga rzymska, powożona przez woźnicę umiejętnie kierującego lejcami czterech rozhukanych koni. To afirmacja samo leczenia, konie zatem to: trening mięśniowy, dieta, samokontrola i lekarstwa. Ten ostatni koń jest spokojny, aby mógł dobrze ciągnąć, trzy przed nim musza mu pomóc. Aby lekarstwa, jakie ordynujemy pacjentom mogły skutecznie działać, „trzeba im pomóc”.

Czytaj więcej...

Dostęp do rynku pracy cukrzyków w Polsce

W Polsce cierpi na cukrzycę 2,6 mln osób, to ponad 7 proc. społeczeństwa. Tymczasem, około 10 proc. Polaków z rozpoznaną cukrzycą typu 1 oraz 65-75 proc. z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Ci, którzy mają cukrzycę, nierzadko wolą się do tego otwarcie nie przyznawać. Ograniczenia zawodowe dla chorych z cukrzycą wynikają przede wszystkim z możliwości wystąpienia epizodów hipoglikemii i związanych z nim zaburzeń świadomości. Ograniczenia wynikające z cukrzycy są ograniczone (zawodowe kierowanie pojazdami, praca w służbach państwowych i ratowniczych, w lotnictwie cywilnym czy praca w zawodach wiążących się ze zwiększonym ryzykiem wypadkowym - platformy wiertnicze, przy maszynach w ruchu, przy piecach, spalarniach, hutach, itp.). Brak aktywności chorych na cukrzycę, w szczególności cukrzycę typu 2, to problem stygmatyzacji tych ludzi, ponieważ uważani są przez pracodawców za gorszych i mniej wydajnych pracowników. Chorzy na cukrzycę do granic możliwości rozpaczliwie pejoryzują swój stan zdrowia, zwłaszcza w przypadku powikłań, aby uzyskać świadczenie rentowe czy szybsze świadczenia emerytalne.

Moja polemika do wystąpień prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

Prezes PTD perorował w lekarskatv.pl, że może będzie refundacja na leki inkretynowe (poprawił się z jednej na obie grupy) i że nic nie wyszło z programu selektywnej refundacji dla wybranego kontyngentu z typem 2 ( „odpowiednio” otyli z komplikacjami, u których hipoglikemia jest groźna dla ich progresji itd.). To odpowiednio otyli trochę mnie zmroziło, bowiem oznaczałoby to, że „im gorzej tym lepiej”. Dla przykładu będzie zapewne określona jakaś cezura BMI a chory będzie musiał być więcej otyły, aby załapać się na refundację. Mój komentarz jest taki, że większość chorych z typem 2 niewątpliwie spełniałaby te wymogi, a postawy roszczeniowe byłyby na porządku dziennym. Uchowaj nas Panie Boże od takich pomysłów.

Czytaj więcej...

Polecane nowości na stronie