ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Zapytanie do strony – czy mam cukrzycę?

To jest zapytanie z http://www.cukrzyca-terapia.pl/

Zrobiono mi badanie glukozy: krzywa cukrową w ośrodku zdrowia pobierając krew z żyły i nanosząc ją na pasek w glukometrze. Na czczo 125 a po wypiciu glukozy było 240. Nie dostałam wyniku na piśmie. Lekarz stwierdził cukrzycę II stopnia, dostałam glukometr do domu i skierowanie na badanie krwi  i moczu. Czy takie badanie wykonuję sie glukometrem czy w inny sposób. Czy cukrzycę stwierdza się po jednokrotnym badaniu. Czy moga być duże różnice przy badaniu w domu krwi z opuszka palca z tymi z krwi żylnej na glukometrze w ośrodku zdrowia.

 

Odpowiedź:

Dzień Dobry, glukometry są różne (około 30 w Polsce), ale ich przeznaczenie jest jedno, orientacyjna ocena samokontrolna pacjenta z jednej kropli krwi z palca, zatem wynik jest nieadekwatny. Doustny test tolerancji glukozy (OGTT) jest badaniem stricte laboratoryjnym, wynik otrzymuje się z laboratorium na piśmie. Glukometr do  domu i zapisanie pasków za receptą pozwala na pogłębienie informacji o równowadze cukrowej organizmu na podstawie skróconego profilu dobowego, powtarzalnego w odstępach czasu wskazanych przez lekarza: nakłuwa się bezboleśnie palec przed wszystkimi posiłkami, 2 godziny po nich, 3cia w nocy i rano na czczo następnego dnia. Nie wiem jakie zlecono badania krwi i moczu, w okolicznościach tzw. przypadków z pogranicza wykonuje się z krwi HbA1c (procent hemoglobiny glikowanej). Chorobę cukrzycową można rozpoznać tylko po osobistym zbadaniu pacjenta i niejednokrotnie powtarzając badania. Porównywanie ich, a także inne wskaźniki służą ocenie postępu w leczeniu i osiąganiu celów leczniczych. Różnice mogą być duże, wszakże różnice, jakie się u Pani zaznaczyły z krwi żylnej pełnej na glukometrze na czczo jak rozumiem i 2 godziny po wypiciu 75 g glukozy mogą przemawiać za takim rozpoznaniem, ale nie przesądzają. Jest coś na rzeczy i trzeba to zaobserwować niezależnie czy rozpoznanie jest właściwe, czy chodzi o stan przedcukrzycowy, rozeznać należy jaki charakter tego zaburzenia. Mianowicie agresywny, czy łagodny.  Aby się o tym przekonać należy wykonać kilka innych badań z zakresu innych specjalności klinicznych. Sposób podejścia terapeutycznego jest od tego uzależniony, na podstawie prognozy zdrowotnej na przyszłość. Nie jest to skomplikowane i pozostaje w zasięgu lekarzy rodzinnych. Jeżeli mimo to nie radzą sobie, to dają skierowanie do specjalisty dla dobra chorego.

Dalsza korespondencja:

Dziękuję za odpowiedź. Dostałam glukometr i lekarz rodzinny  kazał mi mierzyć glukozę na czczo,  2 godziny po obiedzie i wieczorem, nawet nie wiem czy co codziennie  a resztę kazał, żebym poczytała w internecie na temat cukrzycy i diety  ponieważ rozmowa na ten temat ze mną zajęła by jej ( to p. doktor) pół dnia a przecież ma innych pacjentów. Jak zrobię badania to się zastanowi jakie będzie leczenie (teraz p. jest na urlopie). Zrobiłam pomiar tylko  przez jeden dzień, Glukometrem Abra, na czczo było 96, 2 godz. po obiedzie 117 a wieczorem przed snem 109.Na razie nic nie wiem jeszcze nie mogę się oswoić z tym, że  mam cukrzycę.. Jeszcze raz dziękuję.

Odpowiedź:

Dobry Wieczór; nie można nauczyć się samoleczenia w zakresie sugerowanych przez lekarza metod pozafarmakologicznych (zmiana nawyków żywieniowych i codziennego leczniczego treningu mięśniowego) z internetu. Każdy z nas jest inny i wymaga spersonalizowanego podejścia, a to może mieć miejsce tylko podczas wizyty lekarskiej po osobistym zbadaniu podopiecznego. Na podstawie przedłożonych przez Panią wyników z glukometru wykonanych w domu, nie można u Pani rozpoznać cukrzycy. Nie wiemy, w jakim stopniu jest nią Pani zagrożona, mam zbyt mało informacji. Nawet gdyby tak było, to rozpoczęcie leczenia farmakologicznego w Pani sytuacji przyśpieszyłoby wystąpienie jawnej cukrzycy. U człowieka zdrowego w każdej chwili mamy duże wahania poziomów cukru we krwi, to nigdy nie jest pozioma linia. Dla przykładu, jeżeli ja, człowiek zdrowy najem się do sytości i suto tak ad libitum (jak lubimy) to po godzinie od tego posiłku mogę mieć nawet poziom 190mg%, ale po 2 godzinach będę miał glikemię zbliżoną do wyjściowej sprzed posiłku. Niestety, aby to rozstrzygnąć, jakie jest Pani aktualne status quo metaboliczne, a tym samym, jaka jest prognoza zdrowotna na przyszłość musi się Pani udać do specjalisty.

Polecane nowości na stronie