Dwanaście dietetycznych trików na schudnięcie

Po zbyt rygorystycznej diecie zawsze dopada nas efekt jo-jo. Oto kilka dietetycznych trików, które pomogą utrzymać prawidłową masę ciała. Przede wszystkim nie należy się śpieszyć, zarówno w czasie jedzenia, jak i z szybkością utraty ciężaru ciała. Zbyt szybka utrata masy ciała to 100% pewności na jej odzyskanie, zapewne z nawiązką. Nie warto. Wyznaczajmy sobie cele bardziej realistyczne, ale długoterminowe. Na przykład 1-2 kg in minus na miesiąc. Spokojne tempo redukcji tkanki tłuszczowej nie tylko minimalizuje ryzyko pojawienia się efektu jo-jo, ale pozwala też na pozbywanie się nadwagi bez większych poświęceń. Wystarczy zamienić kilka składników na inne (zwykle nie mniej atrakcyjne) i zrezygnować z paru najbardziej kalorycznych dodatków.

12 prostych porad, które pomagają tego dokonać:

1. Dodanie purée z kalafiora lub marchewki do spaghetti (tak, aby stanowiło co najmniej 25 proc. objętości dania), na zapiekankę, a nawet na kanapkę, dzięki dostarczeniu znacznych ilości błonnika, może zredukować wartość energetyczną posiłku nawet o 360 kcal, praktycznie bez zmiany smaku potrawy.

2. Używaj humusu zamiast majonezu, a nawet zamiast bogatego w cukier ketchupu. Składający się głównie z ciecierzycy (cieciorki) humus zawiera dużo błonnika może zmniejszyć kaloryczność tak zmodyfikowanego dania średnio o ok. 250 kcal.

3. Zrezygnuj z sera żółtego w kanapkach. Oszczędzisz sobie obciążenia dodatkowymi 70-120 kcal. Tygodniowo może to być nawet 500 kcal.

4. Zastąp śmietanę jogurtem. To o 175 kcal mniej na każde 100 g.

5. Odstaw słodkie napoje. Postaraj się też przyzwyczaić do niesłodzonych płynów do picia z uwzględnieniem wody mineralnej. Różnica może być ogromna – nawet 500-700 kcal dziennie!

6. Zredukuj co najmniej o połowę ilość mleka lub śmietanki dodawanej do kawy. Ten zabieg może oszczędzić do 200 kcal każdego dnia.

7. W restauracjach zamawiaj porcje dla dzieci. Dotyczy to oczywiście także deserów. Tak pomniejszony obiad może być „lżejszy” nawet o 500 kcal.

8. Stołuj się w domu. Zjadanie samodzielne przygotowanych posiłków to nawet o 1000 kcal dziennie mniej! W wielu restauracjach „normalne” porcje są znacznie większe niż potrzeba, a przy tym zawierają więcej tłuszczu, cukru, sodu i białej mąki niż ich domowe odpowiedniki.

9. Jeśli już jednak stołujesz się w lokalu gastronomicznym poproś, aby sosy i dressingi do sałatek podawano oddzielnie, tak byś sam mógł zdecydować o tym, jak dużo ich dodasz do swojego dania. Ta prosta sztuczka może oznaczać nawet do 400 kcal mniej.

10. Jeżeli już musisz, używaj oleju do smażenia w aerozolu (cooking spray) lub smaruj ceramiczną patelnię pędzelkiem zanurzonym w oliwie. Mniej tłuszczu na patelni to co najmniej o 100 kcal lżej.

11. Wzbogacaj smak sałatek octem winnym, zmniejszając ilość oleju. Nie tylko oszczędzisz 200 kcal, ale i poprawisz smak sałatki.

12. Zanim coś zjesz – wypij 2 szklanki wody i pomyśl. Czasami jemy nie dlatego, że jesteśmy głodni, ale np. z nudów, z powodu stresu czy z pragnienia. Zadaj sobie pytanie, czy na pewno jesteś głodny.