ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Medycyna alternatywna i uzupełniająca, czy współczesne szamaństwo?

Analiza pierwiastkowa włosów. Materiał o bezwartościowej wartości diagnostycznej, a czyni się z tego omnipotentną metodę diagnostyczną dla wykazania niedoborów w organizmie, za czym oczywiście pojawiają się na wokandzie suplementy pokarmowe, groźne ze względu na możliwość przedawkowania minerałów, witamin, fitoestrogenów, polifenoli i innych rzekomo niezbędnych dla przywrócenie zdrowia drogocennych substancji, co skutecznie drenuje kieszeń przestraszonych pacjentów. Prowadzą oni nadal antyzdrowotny styl życia, bo przecież zdrowie można sobie kupić za pieniądze.

Na podstawie wyników analizy włosa oraz oceny gospodarki mineralnej na poziomie komórkowym można stwierdzić zaburzenia metaboliczne na długo przed wystąpieniem chorób. Przykładowo: o niewłaściwej przemianie tłuszczów świadczy bardzo wysoka proporcja Ca/P, wysoka proporcja Ca/Mg, Zn/Cu, mało magnezu dużo niklu. O niewłaściwej przemianie białkowej świadczy: wysoka wartość Ca/P i Ca/K, niska proporcja Na/K, Ca/Fe, dużo selenu, żelaza i miedzi, mało cynku. O niewłaściwej przemianie węglowodanowej świadczy: wysoka proporcja Ca/Mg, Fe/Cu, niska proporcja Ca/P, mało chromu, wanadu, manganu. Nawet prosty człowiek bez żadnej wiedzy medycznej, ale zdroworozsądkowy uzna, że jest to zbyt pokrętne, aby było prawdziwe. Dieta zgodna z grupą krwi, zwana dietą metaboliczną to inny passus z pogranicza współczesnego szamanizmu. To jednak funkcjonuje na co dzień, o czym dowiadujemy się od naszych pacjentów. Jeżeli mamy jakieś zastrzeżenia to oczywiście jesteśmy konowałami. Pseudodiagnostyka polegająca na badaniu tzw. żywej kropli krwi to wyrafinowane granie na emocjach. Medycyna naturalna oparta na ziołolecznictwie, witaminach, suplementach diety, terapia energią (biorezonans), homeopatia, irydologia itp. to współczesna zbiorowa iluzja. Alternatywne systemy medyczne oparte na medycynie tradycyjnej, ludowej, obejmują starożytne systemy leczenia. Na ogół zakładają wszechstronne podejście do zdrowego trybu życia (holistyczne) z naciskiem na wzmacnianie naturalnej odporności. Hinduska ajurweda, czyli „nauka o życiu”, jej historia liczy 5500 lat. Integralną częścią medycyny ajurwedyjskiej jest praktykowanie jogi. Tradycyjna medycyna chińska jest współczesną odmianą praktyk leczniczych stosowanych w Chinach od około 3 tys. lat. Ma rozbudowane podstawy teoretyczne oraz własne rodzaje terapii, takie jak: akupunktura, ziołolecznictwo, akupresura, Qi Gong oraz zasady dietetyczne. Kryterium zaliczenia danej metody leczniczej do medycyny alternatywnej jest brak badań naukowych potwierdzających jej skuteczność, niedostateczna liczba bądź wiarygodność takich prac lub uzasadnione wątpliwości części naukowców co do skuteczności danej metody. Jednak medycyna alternatywna, jako uzupełniająca forma leczenia chorób nowotworowych jest pożądana w opinii pacjentów onkologicznych. Terapie niekonwencjonalne, stosowane przez pacjentów równolegle z leczeniem standardowym mogą wpływać na jego skuteczność, a także łagodzić efekty uboczne. Dla przykładu: akupunktura, preparaty ziołowe, joga, odpowiednia dieta. Stosowane jako uzupełnienie leczenia konwencjonalnego mogą w istotny sposób poprawić komfort życia chorych oraz ich nastawienie do walki z chorobą nowotworową. Tak oceniają to chorzy. Tu nachodzi mnie konstatacja, że medycyna to coś więcej aniżeli zbadanie, diagnoza i odpowiednie leki chemiczne. To coś to osobista relacja chorego z lekarzem oparta na zaufaniu i nadziei.

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

566247
dzisiajdzisiaj151
wczorajwczoraj151
w tym tygodniuw tym tygodniu460
w tym miesiącuw tym miesiącu3011