ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Jeden dzień z praktyki diabetologa

Dzisiaj znowu na dwa pa. W jednym miejscu nadal brak następcy po rezygnacji przez nas na początku grudnia od 01. AD 2015. Uspokajamy chorych, tłumaczymy, dlaczego (wszyscy mają do dzienniczka pokładowego wpisany nasz telefon kontaktowy). Możemy doradzać, ale tylko doradzać, leczyć możemy wyłącznie po osobistym zbadaniu. Zdegustowani jesteśmy postawą lekarzy nie badających, uważamy wszakże, że wadliwy system ich tak wmanewrował w sytuację, gdzie buchalteria i bardzo słabe cyfrówki nie dają żadnej rezerwy czasowej na badanie. Histerie i wzruszające dowody przywiązania do nas, my także związaliśmy się z nimi jakimś emocjonalnym iskrzeniem i teraz to wyszło. Na drugą nóżkę jedziemy do innej miejscowości. Tutaj jak wspomniałem wzięliśmy w pacht całość wywalczonego kontraktu. Luźniej i mniej zawiesiście, możemy mieć około 250 wizyt miesięcznie. To lepsza szansa na osiągnięcie celów leczniczych. Od strony finansowej, nie za bardzo. Duża praca i odpowiedzialność, stawki w przełożeniu na koszta dojazdu i amortyzacji takie sobie, ryzyko utraty życia na drodze duże (stąd mimo żalu, byliśmy zmuszeni powiedzieć nie). Co ciekawego w jednym dniu w specjalistyce ambulatoryjnej?

1.Gabapentin Teva a 300mg (100szt.) – 50zł, stanowi na liście najtańszy zamiennik. Pułapka dla diabetologa polega na tym, że nie może być zrefundowana w cukrzycowym bólu neuropatycznym, bowiem refundacja ustawiona jest pokrętnie przez zaprzeczenie wskazaniom ujętym w charakterystyce produktu leczniczego (chpl.) NFZ ustalił refundację w zespołach bólowych poza wskazaniami wynikającymi z chpl. Wygląda to tak: Gabapentin Teva kaps. twarde(300 mg) - 100 szt. (Gabapentin) Ryczałt 3.20zł, albo odpłatność pełna 50 zł. Zarejestrowane wskazania: padaczka i leczenie obwodowego bólu neuropatycznego: np. bolesnej neuropatii cukrzycowej i nerwobólu po przebytym półpaścu u dorosłych. Możemy wypisać refundowany na ryczałt (R): padaczka oporna na leczenie i ból inny niż określony w ChPL oraz leczenie wspomagające u chorych na nowotwory – zakres wskazań pozarejestrowych (off-label) objętych refundacją. Zatem naszemu choremu, który połowę sumy, jaka pozostaje na tzw. „życie” nie należy się żadna ulga, a przecież takich chorych jest najwięcej. Uśmierzenie jest konieczne, nie mogą spać. Niestety horrendalne sumy kar nakładanych na lekarzy przez kontrolerów z NFZ wiążą nam ręce, chociaż chciałoby się krzyczeć ze złości.

2. Jak wzmocnić motywację chorego do trwania, mimo ciężkiego inwalidztwa (po obustronnej amputacji) w trudnych warunkach? Chory zrozpaczony, szuka odpowiedzi, dlaczego ja? Może to kara za grzechy? – nie, Pan Bóg nie jest mściwy, może panie doktorze brak pobożności? – nie, Pan Bóg nie znosi bigoterii i dewocji. Wreszcie wpadam na pomysł: proszę pana, jeżeli Pan Bóg czyni pana odpowiedzialnym za pańskie kalectwo, to proszę przyjąć do wiadomości, że On, jeżeli kogoś wybiera, to dotyka jakimś piętnem cierpienia. Doradzamy afirmatywne potraktowanie swojego położenia: niech to będzie forma zadość uczynienia za grzechy nas wszystkich! Myślałem, że mnie zwymyśla, pomówi o cynizm, albo jeszcze coś takiego, bo to zdrowy nigdy nie zrozumie chorego. Ale nie, chwilowo to wystarcza, nie wiemy na jak długo.

3. Oporne na leki nadciśnienie tętnicze krwi, mniej soli oczywiście. Chory uważa, że takie jedzenie będzie koszmarne. Wreszcie tak: proszę pana, ta pani jest zawodowym dietetykiem. Mimo to, że czasami przesadzi z czosnkiem i pieprzem bez soli, pokarm ten jest wyraźnie przesolony, tak odbiera to zmysł smaku. W rezultacie leki zaczęły działać. Podobnie z octem jabłkowym, jako anorektykiem, to pewne, dietetycy to potwierdzają, pozostaje do sprawdzenia.

4. Trafia osoba chora z E-10, proszę pokazać miejsca wkłuć. Jaka insulina? Nigdy nie miała z nią nic wspólnego. Tak trudno zapamiętać te 5 możliwości z ICD-10? Podejrzewam coś więcej, ale na tym kończę moje śledztwo.

5. Saxagliptyna – chory ma zaleconą symboliczną dawkę i zapewnienie, że to nie leczy (chyba słusznie?), tylko zregeneruje mu aparat wyspowy, z full insuliną na podorędziu. Na takie dictum, każdy chory wypruje żyły, ale kupi. To zaskakujące, jak chorzy łakną nadziei i jak podatni są na sugestię. Każdy oczekuje cudownego leku. Zero odniesienia do stylu życia, nawyków żywieniowych, kinezy, uzależnień. To dyrdymałki, których nie warto słuchać. Onglyza tabl. powl.(5 mg) - 30 szt. (Saxagliptin) pełnopłatny(100%):274.65zł. Zlecenie 5mg/d.  Wysokie glikemie, monoterapia bez leczenia skojarzonego (wskazania do insuliny). Jak długo chory to wytrzyma. Każda próba wciągnięcia w leczenie pozafarmakologiczne spala na panewce.  Nie wiadomo jak trafić do tak zaczadzonego chorego. Domagamy się kategorycznie żony do wizyty lub dzieci. Jeżeli trafi to na samotnika, upartego jak osioł, strach pomyśleć, co się z chorym stanie.

6. To się trochę potwierdza z TV. Nie ma czasu na rutynowe badanie lekarskie. Chora wiele lat – powiada nie, nie byłam badana. Lekarz dotychczas zlecał dużo badań i to za każdą wizytą, nic nie mówił, tylko zlecał i kazał wykonywać. A punkty lecą jak ten piasek „w idzie Grześ prze wieś”, już na początku października brakuje punktów. Ludzie miotają się, nikt nie chce wypisać, a zaświadczenia do POZ nie wydano.


Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

735266
dzisiajdzisiaj21
wczorajwczoraj233
w tym tygodniuw tym tygodniu522
w tym miesiącuw tym miesiącu3371