ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Dlaczego ignorujemy profilaktykę choroby cukrzycowej

Rezolucje Organizacji Narodów Zjednoczonych, Światowej Organizacji Zdrowia, Międzynarodowej Federacji Cukrzycowej, Europejskiego Towarzystwa Badań Cukrzycowej domagają się uruchomienia programów profilaktyki cukrzycy na szczeblach krajowych i w społecznościach lokalnych. Okazuje się, że działania profilaktyczne w cukrzycy w lokalnej i środowiskowej skali (powiatu, miasta, dzielnicy, wioski) zależą od stosunku do tych problemów lokalnych władz samorządowych i aktywności społecznej.

W Polsce, mimo tych szans, nie istnieje ogólnokrajowy program zwalczania cukrzycy oparty na dowodach, uwzględniający realne, środowiskowe uwarunkowania cukrzycy. Ministerstwo Zdrowia, NFZ oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne niewiele w tej sprawie zrobili. Podczas ostatniego zjazdu PTD w Gdańsku niewiele się o tym mówiło, a jeżeli już to w formie narzekań. Bezpośrednie działania zaangażowanych, lokalnych samorządów mogą zmniejszyć ten impas. Lokalne społeczności, których łączy wspólne środowisko i styl życia mogą w zakresie  profilaktyki cukrzycy tworzyć lokalne  programy, które łączą postulaty medyczne z działaniami w zakresie zdrowia publicznego. Wymaga to współpracy lekarzy i średniego personelu w ochronie zdrowia z władzami samorządowymi i lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Taka współpraca jest często odrzucana z powodu konfliktu interesu producentów żywności i marketów. Przez to opisy składu produktów żywnościowych są niepełne i niejasne, nikt nie protestuje przeciw kłamliwym reklamom wysoko przetworzonej żywności i fast foodów. Nie buduje się obiektów rekreacji dla wszystkich grup wiekowych, ścieżek zdrowia i rowerowych, bo to nie jest artykuł pierwszej potrzeby. Nic bardziej błędnego. Musimy wspólnie o to zadbać zanim schorzenia cywilizacyjne spowodują, że pokolenie naszych dzieci będzie żyło krócej niż my. Profilaktykę cukrzycy typu 2 wspierać mogą grupy lokalne, lekarze, pielęgniarki, administratorzy opieki zdrowotnej,  przedstawiciele innych zawodów wspomagających chorych, przedstawiciele środowiska mediów, agenci socjalni i ubezpieczeniowi, przedsiębiorcy  przemysłowi i handlowi, środowiska samych pacjentów. Zapadalność na cukrzycę typu 2 jest w populacjach ubogich 2-3-krotnie większa niż w warstwach społecznych o wyższym wykształceniu i zasobach materialnych. Ubogim dostarcza się produkty żywnościowe bogatokaloryczne o niskiej jakości i wartości spożywczej. Ludzie ci wskutek braku wykształcenia i wiedzy z zakresu zdrowego żywienia nie potrafią ocenić ich cukrzycowego wpływu. W działaniach praktycznych nas lekarzy mniej interesuje profilaktyka, bowiem mamy konkretne problemy lecznicze naszych podopiecznych, z którymi zmagamy się na co dzień. Nie możemy bagatelizować faktu, że jakość leczenia zależy w dużym stopniu jednak od profilaktyki cukrzycy i wpływa bezpośrednio na zapadalności na powikłania cukrzycy, co gwałtownie zwiększa koszt łączonej, zintegrowanej z innymi specjalnościami opieki diabetologicznej.

 

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

442837
dzisiajdzisiaj171
wczorajwczoraj226
w tym tygodniuw tym tygodniu643
w tym miesiącuw tym miesiącu9510