Jak to działa?

Nasz organizm to olbrzymi tygiel alchemika, wszystko w ruchu. Nasze organizmy wymieniają się z otoczeniem 1000 razy i to co do jednego atomu. Jeżeli dostarczmy do organizmu regularnie substancje odżywcze, budujące ciało i chroniące je przed uszkodzeniami – to poradzi sobie z każdym zagrożeniem zdrowotnym.
W naszych organizmach nieustannie dochodzi do wymiany uszkodzonych komórek na nowe, z tym, że każde kolejne pokolenie spełnia swoje funkcje gorzej niż poprzednie.
Głównym powodem starzenia się ludzkiego organizmu są niezliczone ataki wolnych rodników na komórki, gdzie dochodzi do uszkodzeń błon komórkowych, enzymów, wnętrza komórek, kodu DNA. Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu z jednym niesparowanym elektronem na ostatnim orbitalu, są niezwykle aktywne w utlenianiu i niszczeniu naszych tkanek budulcowych. Powstają na skutek palenia papierosów, zanieczyszczeń powietrza, ekspozycji na promieniowanie UV (ultrafioletowe), podczas przemian metabolicznych w komórkach czy utleniania tłuszczów podczas smażenia jedzenia.
Do ochrony przed nimi nasze organizmy używają substancji zwanych antyoksydantami, które oddają im elektrony – tym samym neutralizują je. Witamina E ochrania błonę komórkową, zbudowaną z tłuszczów. Witamina C jest jedynym antyoksydantem, który oprócz samodzielnej neutralizacji ma także zdolność regenerowania witaminy E, dzięki czemu nawet po zużyciu jest ona w stanie kolejny raz wykonać swoją pracę. Selen jest silnym antyoksydantem, oprócz swego działania przeciw bakteriom, wirusom i grzybom jest w stanie zregenerować glutation – wewnętrzną linię obrony każdej komórki. Glutation z pożywienia jest trawiony w układzie pokarmowym, dlatego należy dostarczać substraty do jego produkcji. Człowiek ma zazwyczaj pod dostatkiem wszystkich poza cysteiną (N-acetylocysteina). Zatem, włączenie do diety tej substancji ma duże znaczenie dla zdrowia. Glutation w przeciwieństwie do antyoksydantów z zewnątrz jest produkowany wewnątrz komórek. Neutralizuje nie tylko wolne rodniki, ale także każdą toksynę, która dostanie się do jego wnętrza. Jeśli we krwi znajduje się odpowiednia ilość cynku, miedzi, żelaza i manganu do gry wkracza SOD (dysmutaza ponadtlenkowa) – enzym posiadający silne właściwości antyoksydacyjne.
Ciało budują głównie aminokwasy tworzące białka, codziennie potrzebujemy ich 22 rodzaje. Jednak aż 14 z nich organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Człowiek powinien spożywać białko o wysokiej jakości i biodostępności, np. jajka zawierające wszystkie 8 aminokwasów, których nie jesteśmy w stanie sami wytworzyć. Jest to białko wzorcowe, 100% zostaje wykorzystane przez organizm. Z kolei zbyt duża ilość białka powoduje zakwaszenie organizmu. Zakwaszenie organizmu, zwane także kwasicą metaboliczną (tak jak w cukrzycy) powoduje zmianę stanu skupienia płynów ustrojowych w tkance łącznej, co zaburza wymianę substancji na styku krew –komórki. Komórki ani nie otrzymują dostatecznej ilości substancji odżywczych, ani nie są w stanie pozbywać się toksyn. Niezbędne są nam jedynie wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 i 6. Budują one błony komórkowe oraz są składnikami mniej więcej połowy mózgu. Głównym problemem oprócz niedoborów u większości społeczeństwa jest zachwianie proporcji pomiędzy omega 6 (głównie oleje roślinne i mięso) oraz omega 3 (ryby, siemię lniane). Z kolei zjadane węglowodany złożone nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi i wyrzutu insuliny, co kończy się często zespołem metabolicznym z cukrzycą. Wiedząc z grubsza, co dzieje się w naszych organizmach, jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed chorobami będącymi współczesną plagą, mieć zdrowy i silny organizm a nawet dożyć wieku grubo ponad sto lat. Mózg osiąga swoje status quo w wieku 65-70 lat, co jest zaledwie połową czasu danego nam przez naturę.