W sprawie cukromoczu w okolicznościach prawidłowej glikemii

Pytanie do strony: Witam mam poważny problem z córką ma cukromocz i już nie wiem co robić w krwi ma w normie cukier a w moczu strasznie dużo wydala cukru proszę o radę Magdalena.

Pani Magdaleno o cukromoczu, jako objawie cukrzycy napisałem już 18 czerwca 2010 r. na tej stronie pt: Badanie moczu w kierunku cukromoczu (glukozurii) i wydalania z moczem ketokwasu (ketonurii); wskaźników niewyrównania metabolicznego w cukrzycy przepowiadających kwasicę ketonową lub nawet stan śpiączki cukrzycowej.

Przy prawidłowych poziomach glukozy we krwi u zdrowych ludzi cukromocz nie występuje. „Strasznie dużo cukru w moczu” jak to Pani ujęła to nic nie znaczy, proszę podać stężenie glukozy w moczu (na podstawie wyniku pt: mocz badanie ogólne) lub wykonać oznaczenie zawartości cukru w moczu dobowym. W warunkach zdrowia próg, powyżej którego glukoza „przelewa” się z krwi do moczu wynosi 180 mg/% (10mmol/l). U ciężarnych wartość tego progu jest mniejsza - 150 mg/%, zatem u kobiet w ciąży może występować tzw. fizjologiczna glukozuria. Kiedy nerki są już uszkodzone w przebiegu choroby cukrzycowej to próg nerkowy, powyżej którego cukier pojawia się w moczu wynosi 250 - 300 mg/d%.  Chory wówczas może mieć glikemię powyżej 200 mg/d%, a nadal cukru w moczu nie będzie. Wreszcie, bardzo rzadko glikozuria (wydalanie cukru z moczem ) może wystąpić mimo prawidłowej glikemii. Objaw ten jest wynikiem zaburzeń funkcji czynności kanalików nerkowych, jest to tzw. glukozuria nerkowa (choroba zupełnie odległa od cukrzycy). Wydalanie glukozy z moczem wiąże się z wielomoczem (poliurią), pragnieniem (polidypsją) i wysychanie błon śluzowych oraz skóry. W wyniku rozpadu tłuszczów powstają ciała ketonowe, które pojawiają się we krwi (ketoza), a później w moczu (ketonuria); oddech może nabrać zapachu acetonu (fermentujących jabłek). Mogą wystąpić nudności. Chory jest senny i zmęczony, traci na wadze, pojawiają się zaburzenia ostrości widzenia. Te typowe dla początkowego stadium cukrzycy typu 1 objawy, w typie 2 mogą nie występować pomimo wysokiej glikemii. Rzadko również mamy do czynienia z izolowanym cukromoczem przy guzach przysadki mózgowej oraz na skutek działania niektórych hormonów i leków. Dysponując paskami indykatorowymi do wykrywania cukru i acetonu w moczu (powszechnie dostępny Keto-Diastix) oraz glukometrem do pomiaru glikemii z jednej kropli krwi z opuszki palca, można łatwo ukierunkować podejrzenie, czyli określić właściwy trop dalszego postępowania. Leży to jednak wyłącznie w kompetencji lekarza, a odbywa się to w okolicznościach wizyty lekarskiej.