ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Zakres wskazań refundacyjnych dla długodziałających analogów insuliny według nowej listy refundacyjnej od 1.09.3013 roku, mój punkt widzenia

Przepraszam na wstępie wszystkich sympatyków naszej strony internetowej, a przede wszystkim zawiedzionych pacjentów, za tak długie milczenie. Tym samym powiadamiam wszystkich moich wrogów, że jeszcze żyję i będę miał zaszczyt dyskutować z nimi wedle tematu, nigdy ad personam, zgodnie z zasadami naszego kodeksu etyki lekarskiej.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę refundacyjną. Nastąpiły zmiany w zakresie refundacji bezszczytowych analogów insulin o 24 godzinnym działaniu. Pacjenci z cukrzycą typu 2 mogą być od 1.09.2013 roku leczeni długo działającym analogiem insuliny – Lantus. Lek ten jest refundowany w 70 %, czyli chory z typem cukrzycy zakodowanym w międzynarodowym wykazie chorób jako E-11 zapłaci przy kontuarze aptecznym 73,45 zł za 1500j. Wszakże chory musi mieć aktualną receptę z precyzyjnie określoną ilością jednostek wstrzykiwanych w jednej iniekcji podskórnej na dobę oraz okresem leczenia na jaki lek jest przepisany przez specjalistę (maksymalnie 3 miesiące). Niestety, lek nadal pozostaje reglamentowany,

bowiem cukrzyk z typem 2 musi spełnić określone kryteria doboru do grupy objętej refundacją narzucone lekarzom, którzy z kolei muszą te kryteria ściśle przestrzegać, nie chcąc się narazić na zwrot nienależnej wg NFZ refundacji. Zatem, w jakich okolicznościach cukrzyk z typem 2 cukrzycy może liczyć na ten lek z 30% odpłatnością?

Mianowicie:

  1. cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH (Insulatard, Gensulin N, Humulin N, Insuman Basal, Polhumin N) od co najmniej 6 miesięcy i z HbA1c ≥8%
  2. cukrzyca typu 2 u pacjentów leczonych insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy i z udokumentowanymi nawracającymi epizodami ciężkiej lub nocnej hipoglikemii.
  3. Ponadto uwzględniono cukrzycę typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat oraz cukrzycę o znanej przyczynie (zgodnie z definicją wg. WHO) w wykazie ICD-10 jako E-13.
  4. Utrzymano dotychczasowe wskazanie dla pacjentów z cukrzycą typu 1.

Drugi z długo działających analogów insuliny – Levemir – jest nadal refundowany tylko dla pacjentów z cukrzycą typu 1 (u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku od 2 lat i powyżej).

Mój komentarz jest taki, że warto w miarę poprawnie monitorować osiąganie bliższych celów leczniczych, między innymi poprzez okresowe oznaczanie HbA1c, jak i dokumentować wszelkie, nie tylko przewlekłe komplikacje, ale także incydenty ostrej destabilizacji równowagi cukrowej. Bowiem tylko taka dokumentacja, cyfrowa ambulatoryjna historia choroby, w której te niezbędne informacje o chorym są zawarte, są w oczach „rewizorów” z NFZ wiarygodne, co do litery prawa o refundacji. Naszych lekarskich sumień to jednak nie rozgrzesza, bowiem mamy na co dzień chorych, którzy z innych względów (poza uwzględnionymi w refundacji) mogliby odnieść odległą korzyść np. w leczeniu skojarzonym z udziałem długodystansowych analogów insuliny, a których tak wymagające kryterium kwalifikacji do leczenia częściowo refundowanego – niestety wyklucza z tej formy leczenia. Również duża zmienność glikemii w początkowej fazie leczenia farmakologicznego wymagałaby wyhamowania neoglukogenezy nocnej poprzez czasowe wdrożenie jednego z dwóch dostępnych analogów długodziałających, dla stępienia progresji choroby i przełamanie insulinooporności. Pozostaje także dość spora kohorta naszych podopiecznych, którzy z różnych względów mają przeciwwskazania do terapii doustnej, a u których jak uczy doświadczenie jeden „bolus” na dobę załatwiałby sprawę bez narażania chorego na niepożądane skutki obocznych działań wielu leków,  następstw tak często spotykanej toksycznej polipragmazji.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Dieta śródziemnomorska- niekończąca się opowieść

Podstawą diety są produkty roślinne: zboża, warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, oliwa, zioła i przyprawy. Powinno się je jadać codziennie, praktycznie w każdym posiłku. Mieszkańcy wiejskich obszarów Krety w latach 50–tych byli ubodzy, tanie i łatwo dostępne produkty roślinne stanowiły podstawę ich pożywienia (jedli z upodobaniem nawet dziko rosnącą zieleninę w potrawie o nazwie horta). Zwyczaje żywieniowe zrodzone z biedy zapewniły Grekom długie i zdrowe życie.  Dzisiaj wszystko się zmieniło. Cywilizacja globalna zrównała wszystkich, także pod względem preferencji podniebiennych.

Więcej…

Czy pijemy wystarczającą objętość wody dla zachowania zdrowia?

Picie wody zapobiega odwodnieniu, usprawnia pracę jelit, uśmierza ból, pomaga zwalczyć nadmierny apetyt, nawilża skórę, zapobiega wysuszeniu śluzówek, pozwala lepiej kontrolować cukrzycę. Statystyczny Polak w ciągu dnia wypija 1,5 litra płynów a 6 mln z nas pije jeszcze mniej - 1,20 litra. Rekomendowaną objętość płynów (1,6 litra dziennie dla kobiet i 2 litry dla mężczyzn) pije jedynie 40 %Polek i 22 % Polaków. 43 % wypijanych przez statystycznego Polaka w ciągu dnia płynów stanowią napoje gorące z dodatkiem cukru. Woda stanowi zaledwie 28 % przyjmowanych płynów a zalecane jest, aby było to 60-80 %.

Więcej…

Licznik odwiedzin

462738
dzisiajdzisiaj137
wczorajwczoraj346
w tym tygodniuw tym tygodniu2045
w tym miesiącuw tym miesiącu7091