ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Jak to jest z tymi nowymi rewelacyjnymi lekami obniżającymi apetyt (anorektykami) o działaniu ośrodkowym (na mózg), w nadziei na uzyskanie sukcesu w kuracjach odtłuszczających?

Na świecie jest już więcej ludzi otyłych niż głodnych. Otyłość i nadwaga to problem ponad miliarda osób - liczba cierpiących głód jest o 200 tyś. niższa. Znacznie większym zagrożeniem niż otyłość są jednak zaburzenia metaboliczne, które mogą występować nawet u ludzi z nieznaczną nadwagą.

W Polsce liczba otyłych wynosi 14%, ale u dwukrotnie większej grupy 25% rozwija się wielowątkowy zespół metaboliczny, kiedyś oznaczany literą „X” Wiele osób, które nie ma jeszcze objawów miażdżycy i cukrzycy ma już otyłość brzuszną, podwyższony poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego czy nadkrzepliwość krwi.
Naukowcy kanadyjscy analizując dane z 30 różnych badań klinicznych doszli do wniosku, że efektywność działania leków przeciwko otyłości nie jest zbyt duża. Orlistat, sibutramina i rimonabant powodują redukcję masy ciała o 3-5 kg większą niż placebo. Dla poprawienia rokowania na przyszłość u naszych podopiecznych z otyłością lub nadwagą i współistniejącą cukrzycą konieczne jest zrzucenie 15-10% ciężaru ciała. Zatem to, co można osiągnąć przy pomocy tych potencjalnie niebezpiecznych leków, jest dalece niewystarczające dla polepszenia rokowania w przyszłości. Uczestnicy badania zażywający rimonabantu uzyskali o 4,7 kg większą redukcję masy ciała w ciągu roku niż osoby z grupy placebo (substancję obojętną biologicznie). Pacjenci otrzymujący rimonabant byli jednak o 40 proc. bardziej narażeni na wystąpienie objawów niepożądanych tej terapii. Osoby te trzykrotnie częściej przerywały zalecone im leczenie z powodu pojawienia się nastrojów depresyjnych lub zaburzeń lękowych niż pacjenci przyjmujący placebo. Zaapelowano do lekarzy praktyków o uważne przyglądanie się kondycji psychicznej pacjentów, którym zalecono leczenie preparatem Acomplia. Specjaliści podkreślają, że sama otyłość jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia depresji, niedobrze więc, gdy leczenie otyłości stanowi dodatkowe ryzyko psychiatryczne.

Niemal w tym samym czasie badania nad skutecznością tych 3 leków podjęto w Kanadzie. We wszystkich tych badaniach farmakoterapia wspomagająca odchudzanie trwała co najmniej rok. Średnia masa ciała uczestników wyniosła 100 kg, a średni wskaźnik BMI mieścił się w przedziale 35-36. W większości przypadków utrata zbędnych kilogramów nie przekroczyła 5 proc. wyjściowej masy ciała pacjentów, a zatem znacznie poniżej oczekiwań. Po zakończeniu leczenia uczestnicy badań klinicznych nadal byli otyli lub mieli znaczną nadwagę. 
Terapia analizowanymi lekami obciążona była specyficznymi działaniami niepożądanymi.

Orlistat powodował objawy uboczne ze strony przewodu pokarmowego, sibutramina zwiększała ciśnienie krwi, rimonabant przyczyniał się do wystąpienia niekorzystnych wahań nastroju. Z powodu działań niepożądanych leczenie przerwało 30-40 proc. uczestników badań klinicznych.

Człowiek lubi drogę na skróty. Jeśli jest szansa, że można się odchudzić bez wyrzeczeń, to każdy chętnie z takiej możliwości korzysta. W aptece znajdziemy szereg preparatów mających wspomagać odchudzanie. Zostały dopuszczone do obrotu, więc nie powinny być szkodliwe. Ale czy są skuteczne? Szacunkowa globalna wartość sprzedaży leków przeciwko otyłości wyniosła w 2010 roku 1,5 miliarda dolarów. Według brytyjskich ekspertów, podstawą w leczeniu nadmiernej masy ciała powinny być zmiany w stylu życia, tj. sposobu i składu zjadanych posiłków oraz aktywności mięśniowej rozumianej jako codzienny, prozdrowotny trening sportowy.

Na rynku leków jest mnóstwo medykamentów, parafarmaceutyków i suplementów diety, których producenci zapewniają, że stosując je pozbędziemy się nadmiaru kilogramów. Czy jednak samo łykanie tabletek, picie ziółek czy zjadanie gotowych posiłków eliminacyjnych jest w stanie nas odchudzić? Niestety nie! Nie wszystko można mieć za pieniądze moi drodzy, w szczególności, jeżeli rzecz idzie o zdrowie człowieka. 


Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

572343
dzisiajdzisiaj44
wczorajwczoraj111
w tym tygodniuw tym tygodniu483
w tym miesiącuw tym miesiącu483