ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Żylne i tętnicze choroby zakrzepowo–zatorowe w chorobie cukrzycowej

Żylne i tętnicze  choroby zakrzepowo–zatorowe są przyczyną epidemii zachorowań i zgonów  z powodu przemieszczania się skrzeplin z prądem krwi i wymagają aktywnego zapobiegawczego leczenia, aby uniknąć poważnych, często śmiertelnych skutków zakrzepicy.

Choroby zakrzepowo–zatorowe żył i tętnic obejmują szereg schorzeń, w tym udary u pacjentów z migotaniem przedsionków, zakrzepicę żył głębokich oraz  wtórną zatorowość płucną, ostre zespoły wieńcowe. U około jednej trzeciej chorych z migotaniem przedsionków wystąpi udar skutkujący trwałym uszkodzeniem mózgu. Z kolei zatorowość płucna to ogromny problem. W USA w 2010 roku 180 tyś. osób było hospitalizowanych z tego powodu. Śmiertelność wyniosła 10%. W Europie zatorowość pochodzenia żylnego zabija każdego roku więcej osób niż łącznie rak piersi, rak prostaty, HIV/AIDS czy wypadki drogowe. Występowaniu hiperglikemii towarzyszy gorsze rokowanie w przypadku zatorowości płucnej. Chorzy z chorobą cukrzycową mają przyspieszony rozwój miażdżycy. Zmiany w naczyniach krwionośnych są bardziej nasilone, mają charakter rozsiany i dotyczą całego przekroju naczynia. Problemem jest u nich zwiększona gotowość prozakrzepowa. U chorych z cukrzycą obserwuje się wzrost stężenia czynników proagulacyjnych i zaburzenie fibrynolizy oraz wzrost ryzyka rozwoju zmian żylnych .Wiąże się ona z nadmierną aktywacją płytek krwi, zależną m.in. od zwiększonej osmotyczności osocza, będącej wynikiem hiperglikemii, zwiększoną objętością płytek krwi, zwiększoną produkcją tromboksanu A2 (TXA2), a także zmniejszoną płynnością błon komórkowych. Jednocześnie płytki krwi u chorych na cukrzycę wykazują zmniejszoną odpowiedź na kwas acetylosalicylowy. Co więcej znane są liczne przypadki osłabionej wrażliwości płytek krwi na aspirynę (oporności na aspirynę) w chorobie cukrzycowej, co skutkuje niedostateczną ochroną przed powikłaniami o charakterze zakrzepicy naczyń tętniczych, a dostosowywanie skutecznej dawki ASA w badaniach in vitro przed rozpoczęciem terapii przeciwpłytkowej okazało się niemiarodajne. Za trombofilię cukrzycową odpowiadają dodatkowo zwiększenie stężenia fibrynogenu, czynnika VII i X, czynnika von Willebranda. Stanowi ona niezależny czynnik ryzyka zgonu naczyniowego u chorych z cukrzycą typu 2. Jednocześnie upośledzeniu ulega zjawisko fibrynolizy, za co odpowiedzialne jest zmniejszenie poziomu antytrombiny III (AT III) oraz wzrost poziomu inhibitora tkankowego aktywatora plazminogenu (PAI-1).

 

Leczenia zakrzepicy żył głębokich obejmuje dwa leki, heparynę drobnocząsteczkową podawaną podskórnie z następowym podawaniem antagonisty witaminy K, co jest skomplikowaną terapią ze względu na liczne interakcje z żywnością i innymi lekami. W Polsce długo jeszcze w tych wskazaniach dominować będzie acenocumarol i warfaryna. Ich stosowanie wymaga ciągłych korekt w oparciu o comiesięczne monitorowanie INR (jednego ze wskaźników krzepnięcia). Dla przykładu warfaryna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałowi serca niż aspiryna, która jest jednak stosowana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca ze względu na trudności związane z przyjmowaniem warfaryny (stałe monitorowanie i ryzyko krwawień). Również z tego samego powodu tylko połowa pacjentów z migotaniem przedsionków przyjmuje warfarynę, bowiem  lekarze boją się podejmować ryzyko jej stosowania.

Dobrą wiadomość dla wszystkich osób narażonych na ryzyko kalectwa jako konsekwencji występowania skrzeplin w naczyniach żylnych i tętniczych potwierdza profesor Gaciąg. Wcześniej Drzewoski i Watała wykazali istotną przewagę riwaroksabanu nad heparynami drobnocząsteczkowymi  w zakresie prewencji poważnych incydentów zakrzepowych u osób poddanych artroplastyce stawów biodrowych i kolanowych, przy zbliżonym ryzyku dużych krwawień. Dabigatran okazał się „niegorszy” od terapii standardowej. Dabigatran i riwaroksaban, które mogą być podawane doustnie  nie wymagają kontroli układu krzepnięcia i wykazują mniejszą liczbę potencjalnych negatywnych interakcji. Tylko że entuzjazm w kwestii wykorzystania nowości jest ograniczony ceną i niepewnością w odniesieniu do ostrych zdarzeń tętniczych. Redukcja częstości występowania udarów krwotocznych, udarów niedokrwiennych i krwawień w porównaniu ze wzrostem liczby zawałów serca przemawia za korzyścią kliniczną nowych leków przeciwkrzepliwych. Możliwą przyczyną wzrostu liczby zawałów serca w grupie stosującej dabigatran może wynikać z faktu, że warfaryna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom niż dabigatran, jest to wszakże tylko przypuszczenie i nadal są badacze, którzy nie podzielają tego optymizmu. Konieczne są dalsze ustalenia co do wpływu dabidagramu na występowanie zawału serca u chorych z niestabilną choroba wieńcową. Niestety są to drogie leki (riwaroksabam, dabigatran), większość moich  podopiecznych w starszym wieku, a ich właśnie problem dotyczy, ma poważne problemy finansowe. Czy w warunkach polskich możemy przepisywać te leki zakładając, że są 100% bezpieczne? Dabigatran w kapsułkach. po 110 mg; 30 szt. na ryczałt kosztuje 170,41 zł. Ten ryczałt obejmuje tylko prewencję pierwotną żylnych powikłań zakrzepowo–zatorowych u chorych po przebytej planowej alloplastyce całkowitej stawu biodrowego do 30 dni lub  kolanowego do 14 dnia po przebytej aloplastyce. Rywaroksaban jest lekiem przeciwzakrzepowym, który wykazał znaczącą przewagę nad enoksaparyną w zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo–zatorowej u chorych, u których wykonuje się planową aloplastykę stawu biodrowego lub kolanowego. 4 listopada 2011 r. dopuszczony został do  obrotu w USA w celu ograniczenia ryzyka udaru u pacjentów z migotaniem przedsionków. Do chwili obecnej rywaroksaban dostatecznie udowodnił swoją skuteczność jako doustny leku przeciwzakrzepowy zatwierdzony w profilaktyce udarów mózgu u pacjentów z niezastawkowym migotaniem przedsionków oraz w leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Rywaroksaban jest w Polsce także zarejestrowany i refundowany ale iluzorycznie, bowiem 10 tabl. po 10 mg kosztuje na ryczałt 138,06 zł i wyłącznie z tych samych wskazań co wspomniany wcześniej dabigatran. Heureza jaką ćwiczy prof. Gaciąg nie może być listkiem figowym dla przykrycia faktu, że te leki są w Polsce zarejestrowane, ale w większości niedostępne z przyczyn finansowych.

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

736952
dzisiajdzisiaj42
wczorajwczoraj91
w tym tygodniuw tym tygodniu133
w tym miesiącuw tym miesiącu1281