Obalajmy pokarmowe mity

Ćwiczenia zamieniają tłuszcz w mięśnie.
Tłuszcz i mięśnie zbudowane są z zupełnie innych komórek. Niemożliwa jest więc zamiana jednych w drugie. Ćwiczenia powodują spalanie tłuszczu i przyczyniają się do poprawy umięśnienia.

Jedzenie w nocy nie powoduje tycia
Dobowy dodatni bilans kaloryczny niezależnie od godziny deponuje tłuszcz. Nie dostarczając organizmowi odpowiedniej ilości pokarmu w ciągu dnia nadrabiamy to nocą. Jest to niekorzystne dla organizmu. Rozpoczynajmy dzień wartościowym śniadaniem, nie kończmy obfitą późną kolacją, która nie zostanie spalona i odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolacja powinna być najpóźniej o godzinie 18-tej
Godzinę ostatniego posiłku trzeba dostosować do trybu życia i nie musi to być godzina osiemnasta. Trudno jest osobie pracującej w nocy głodować. Kolację należy zjeść dwie godziny przed snem. Najlepiej białka  (np. mięso, ryby, jajka).

Chcąc się odchudzić, trzeba liczyć kalorie
Podczas odchudzania należy skupić się na wielkości porcji i odpowiednim zbilansowaniu posiłku pod względem wszystkich grup pokarmowych.

Light zawsze znaczy chudo

Produkty light niestety nie zawsze  mają niską zawartość tłuszczu. Produkt może mieć tylko trochę mniej kalorii od wersji podstawowej. Często w produktach light tłuszcz jest zastępowany innymi kalorycznymi składnikami.


Rzucenie palenia powoduje szybsze tycie
Rzucenie palenia przez pierwszych kilka dni powoduje krótkotrwały przyrost masy ciała, jednak później ciężar ciała wraca do poziomu wyjściowego. Jak ktoś jest otyły to nie może winić za to rzucenie antyzdrowotnego nałogu.

 

Śniadanie pomaga schudnąć
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jeśli nie zjesz śniadania masz większe szanse, że w trakcie dnia nadrobisz zaległości, szczególnie wieczorem, a to pierwszy krok do otyłości. Jedzenie śniadań powoduje mniejszy głód w porze popołudniowej i wieczornej ale to nie wystarcza, aby schudnąć.

Każdy tłuszcz jest zły dla organizmu
Poza tłuszczem, którego chcemy się pozbyć istnieje też dobry tłuszcz. Zawarty jest on w rybach i orzechach. Niewielkie porcje tych produktów zapewniają uczucie sytości na dłużej niż inne posiłki.

Podjadanie między posiłkami jest szkodliwe
Częste jedzenie małych porcji jest wskazane ze względu na schorzenia metaboliczne, stosownie do przyjmowanych leków. Sytuacja jest gorsza, jeżeli między zasadniczymi
posiłkami podjadamy słodycze.

Pocenie się jest oznaką dobrego wysiłku fizycznego
Wydzielanie potu świadczy o wysiłku fizycznym, jednak nie każda dyscyplina sportowa musi wyciskać z człowieka siódme poty. Można też spalać kalorie, spacerując lub pracując w ogrodzie, niekoniecznie tracąc duże ilości minerałów. Aby pot spełnił swoją rolę, musimy dostarczać płyny do picia.

Diety cud można stosować bezkarnie
Diety tzw. bezresztkowe, zbilansowane, można stosować w krótkim czasie, o ile nie ma przeciwwskazań. Nie należy ich jednak stosować przez dłuższy okres, gdyż nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Diety te są ubogie w białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, związki mineralne, witaminy i na dłuższą metę są niebezpieczne.

Tendencje do tycia dziedziczymy po przodkach
To tylko część prawdy i wymówka. Skłonność to nie jest wyrok. Istnieje genetyczna skłonność do tycia, jednak główną przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe i brak ruchu.