ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Napoje wysokoenergetyczne: toksyczność i ryzyko zdrowotne

Napoje energetyczne są napojami bezalkoholowymi, które mają w przeciwieństwie do zwykłych napojów dostarczyć energii konsumentowi, aby polepszyć jego fizyczną aktywność. Są tak opracowane, aby zwiększyć fizyczną sprawność konsumenta oraz jego koncentrację. Zwykle wśród składników obecne są także inne dodatki takie jak witaminy, kofeina i ziołowe suplementy. W koktajlu chemikaliów napoje zawierają niektóre lub wszystkie następujące substancje: tauryna żeń-szeń, inozytol, glukuronolakton, witaminy B, karnityna, kofeina, guarana, miłorząb, maltodekstryna, kreatyna, yerba mate. Typowa zawartość cukru w napojach energetycznych waha się pomiędzy 10,5-13,0 gramów/100ml, ale niektóre zawierają nawet 27 gramów/100ml, tak jak Hype.

Coca-Cola Company wysyła na cały świat syropowaty koncentrat, który jest mieszany z pozostałymi składnikami (woda, cukier i dwutlenek węgla) przed butelkowaniem lub puszkowaniem. Niektóre napoje energetyczne mają właściwości izotoniczne, zawierają minerały, co pomaga utrzymać właściwą równowagę elektrolitową we krwi. Napoje te poprawiają koncentrację i mogą odsunąć na pewien czas potrzebę snu, działają euforyzująco. Kofeina i tauryna spożywane osobno mają niewielki wpływ na pracę serca, natomiast razem zmieszane w napojach energetycznych, powodują wyraźny wzrost pojemności serca. Dla przykładu: ciężarowcy używają tauryny, aby złagodzić zmęczenie mięśni. Maratończycy przyjmują taurynę, aby zwiększyć pojemność serca. Jednak dają szereg działań niepożądanych: arytmię, rozstrój żołądka, zwiększoną potrzebę oddawania moczu, bezsenność, podwyższoną skłonność do irytacji. Wysokie stężenie cukru zawarte w nich, w długim przedziale czasu ich spożywania może przyczyniać do otyłości i cukrzycy. Wysoką zawartość kofeiny w tych napojach, sięgającą do 35,7 mg kofeiny na uncję napoju (ok 30 ml) skutkuje przyjęciem jednorazowo dawki 500 mg kofeiny. Dla porównania filiżanka kawy, z reguły wypijana powoli, dostarcza 77-150 mg kofeiny. Tak duże dawki kofeiny u nastolatków powodują wzrost ciśnienia tętniczego i wiążą się z zaburzeniami snu. U kobiet w ciąży bywa przyczyną poronień, obumarcia płodu i zmniejszonej wielkości płodu względem czasu trwania ciąży. Mieszanie napojów energetyzujących z alkoholem powoduje wzrost spożycia tego ostatniego. Kojarzenie alkoholu z napojami energetyzującymi utrudnia także krytyczną możliwość oceny swojego stanu i czynów. Sprzyja wytworzeniu się uzależnienia od alkoholu, a także powstaniu uzależnienia od innych substancji. Niezbędne jest zatem wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych dotyczących możliwych maksymalnych ilości kofeiny w tych napojach. Food and Drug Administration wydało zakaz sprzedaży napojów alkoholowych z dodatkiem kofeiny (energetyzujące napoje alkoholowe). Napoje energetyczne często kupowane są przez nie zdających sobie sprawy z ich potencjalnych działań niepożądanych młodych ludzi i łączone z alkoholem lub narkotykami, takimi jak amfetamina. Toteż toksyczność związana ze spożyciem napojów energetycznych wzrasta wśród młodzieży. Na 100 osób zatrutych spożywających te napoje nawykowo, 50 stosowało też alkohol, a 44 osoby inne produkty zawierające kofeinę. U 21 osób odnotowano poważne kardiologiczne lub neurologiczne objawy zatrucia, w tym omamy, drgawki, zaburzenia rytmu serca i niedokrwienie mięśnia sercowego. Co najmniej 28 osób wymagało hospitalizacji. Lekarze muszą uznać za ważne uświadomienie społeczeństwu ryzyka związanego ze spożywaniem napojów energetycznych.

 

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

578468
dzisiajdzisiaj105
wczorajwczoraj135
w tym tygodniuw tym tygodniu669
w tym miesiącuw tym miesiącu3051