Co decyduje o niepowodzeniu kuracji odchudzającej?

Powszechna dostępność do tanich produktów o dużej gęstości kalorycznej, mała aktywność fizyczna od najmłodszych lat, zbyt mała kaloryczność diety na początku kuracji i niemożność jej późniejszego obniżenia, nieprzestrzeganiem zaleceń dietetycznych, brak odpowiedniego odczuwania sytości poposiłkowej, zbyt duży ubytek masy beztłuszczowej i w konsekwencji obniżenie podstawowej przemiany materii, brak wsparcia rodziny i znajomych, brak czasu związany z licznymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi, pogorszenie funkcjonowania psychicznego (depresja, brak motywacji i samodyscypliny), osąd – że jedynym celem kuracji odchudzającej jest ubytek masy ciała, odległość ośrodka prowadzącego kurację od miejsca zamieszkania pacjenta i koszt dojazdu, brak wsparcia rodziny i znajomych. Itd.

Prawdziwym sukcesem leczenia jest długoterminowe utrzymanie co najmniej 10% redukcji masy ciała i niewystąpienie efektu jo–jo przez 2 lata po zakończonej kuracji. Jedyne polskie badanie dotyczące długotrwałych efektów redukcji wykazało po 5 latach zmniejszoną masę ciała u 30% badanych a po 10 latach – tylko10%.

 

Motywacja jest ważnym elementem sukcesu kuracji odtłuszczającej. Motywację mogą znacznie osłabić: konieczność wyrzekania się ulubionych potraw i radykalna zmiana stylu życia, ośmieszanie przez rodzinę i znajomych stosowanych metod samokontroli oraz namawianie do jedzenia w różnych sytuacjach a także praca w stałej styczności z jedzeniem (wręcz epatowanie zmysłów zewsząd jedzeniem). Przeszkodą w osiąganiu celów może być dieta niedopasowana do możliwości finansowych pacjenta, niezrozumienie podanych informacji ze względu na niski status społeczno–ekonomiczny. Wszyscy chcą uzyskać znaczną redukcję masy ciała w jak najkrótszym czasie, czyli spektakularny sukces, kosztem jak najmniejszych wyrzeczeń. Stąd łatwo padają ofiarą hochsztaplerów, oszustów i różnych specjalistów od tzw. diety cud. W ostatnim dziesięcioleciu przeżywaliśmy zachwyty nad spektakularnymi sukcesami różnych selektywnych diet pozostających w kolizji z rekomendacjami tzw. diety redukcyjnej zbilansowanej.