ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Czy kuracja odtłuszczająca mężczyzn różni się od odchudzania kobiet?

Niestety nasz genotyp ewolucyjnie został tak ukształtowany, aby zaoszczędzić jak największą ilość energii z pożywienia pod postacią zapasowej depozytowej tkanki tłuszczowej. Jak się ma 40 tys. lat od pojawienia się w historii ziemi gatunku ssaka homo sapiens do ostatnich 100 lat? Teoria oszczędnego genomu odpowiada na to pytanie: insulina była narzędziem do spichrzania tłuszczu na okresy długiego głodu (zima-wiosna), dzięki depozytom tłuszczowym biodrowo-pośladkowo-udowym kobiety w tych okresach mogły donosić ciążę i wykarmić niemowlęta (Wenus z Willendorfu). Ten promowany ewolucyjnie mechanizm decydował również o przeżyciu liderów plemienia (lepiej odżywieni, roślejsi, silniejsi, bardziej odporni na zimno i wytrzymali w okresach głodu) dzięki niewielkiej warstwie podskórnej tkanki tłuszczowej. W sensie ewolucyjnym te 40 tys. lat to minuta.

W ostatnich stu latach nastąpił łatwy (poza wojnami) dostęp do taniej żywności, bez sezonowych zmian okresów głodu i sytości w krajach rozwijających się. Mechanizm tak niedawno jeszcze w dziejach człowieka decydujący o jego przeżyciu, stał się od kilkudziesięciu lat przyczyną epidemii otyłości. Plaga nadwagi oraz otyłości rozprzestrzenia się na całym świecie. Jeśli sam nie podejmiesz żadnych działań to grozi tobie nie tylko szereg chorób, ale szybsza śmierć. To nasze geny mają w tym swój współudział. W 95% otyłość jest spowodowana nadmiarem energii spożywanej z żywności. Mężczyzn z nadwagą jest o 10% więcej niż kobiet. Nasze geny działają niezmiennie od setek tysięcy lat. Na nadmiar pożywienia tak samo reagował człowiek w erze paleolitycznej jak i dzisiaj. Jeśli dostarczasz organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze a jednocześnie codziennie zasymulujesz pierwotną gonitwę (polowanie) za tym jedzeniem to będziesz sprawny i zdrowy. Nasz sposób odżywiania oparty na wysokoprzetworzonej żywności, nadmiarze słodyczy, tłuszczu oraz akinetyczny styl życia sprzyjają procesom starzenia, narażają nas na choroby na skutek gromadzenia zbędnego tłuszczu. Ze względu na zwiększone potrzeby energetyczne dieta mężczyzn jest bardziej kaloryczna niż kobiet. Aby stracić jeden kilogram tkanki tłuszczowej należy spalić 7000 kcal. Ograniczenie energii z pożywienia i dodatkowa aktywność fizyczna rozumiana jako codzienny trening mięśniowy (spalanie) przynoszą najlepsze efekty tj. optymalny spadek ciężaru ciała o 0,5 kg tygodniowo. Mężczyźni posiadają więcej masy mięśniowej a w związku z tym wyższą przemianę materii. Głównym budulcem mięśni jest białko, dlatego w diecie odchudzającej dla panów należy zwiększyć jego ilość jedząc chude mięso, drób, nabiał, ryby, warzywa strączkowe oraz pełne ziarna. Odżywianie na diecie powinno być regularne dzień rozpoczynaj od śniadania a każdy następny posiłek jedz w odstępach 4 godzinnych. Wszystkie posiłki powinny być zbliżone pod względem ilości kcal a cała dieta redukcyjna (mniej jemy niż spalamy) i zrównoważona (obecność trzech podstawowych składników w odpowiednich proporcjach). Im bardziej urozmaicony jadłospis tym większa gwarancja dostarczenia wszystkich potrzebnych składników odżywczych. W diecie odchudzającej dla mężczyzn konieczny jest dobór produktów dających duże uczucie sytości. Ważna jest nie tylko ilość, ale jakość spożywanego pożywienia. Żywność powinna dodawać energii do właściwego funkcjonowania przez cały dzień. Jeśli przyjmiemy, że indeks sytości jasnego pieczywa wynosi 100% to możemy łatwo porównać, które produkty zaspokoją głód na długi czas: ciemny makaron, brązowy ryż, płatki owsiane, ryby, razowe pieczywo z pełnego przemiału.

Nie warto jeść chipsów, batoników czekoladowych czy pączków nie tylko nie zaspokoją głodu, ale są źródłem pustych kalorii bez witamin i składników mineralnych. Zdrowe odchudzanie powinno się opierać na zdrowej diecie, codziennym treningu mięśniowym i motywacji do zdrowego życia i przeżycia, równej naszym praprzodkom. Dieta i wysiłek fizyczny muszą powodować niewielki, długotrwały ujemny bilans kaloryczny. To oczywiście generuje zwiększony apetyt i poczucie braku sytości. Ale coś za coś moi kochani. Jeśli masz aktywny styl życia, ale nie zwracasz uwagi na to, co jesz – będziesz nadal tył, razem z wiekiem kalendarzowym. Największą nadwagę powodują: frytki, chipsy, słodkie napoje, mięsa oraz wędliny, fast foody, oczyszczone węglowodany o znikomej ilości błonnika w białym pieczywie, płatkach kukurydzianych, ciastach, białym ryżu czy popcornie. Musisz zrezygnować z potraw z dodatkiem cukru (knedle, pierogi), sałatek z majonezem, smażonych w tradycyjny sposób mięs, słodyczy i deserów. Alkohol to bomba kaloryczna 1g tłuszczu to 9 kcal a 1g alkoholu to 7 kcal. Zatem wyeliminuj piwo i przejdź na lampkę czerwonego wina dzienne. Jedząc marchewkę, bakłażany, seler czy pomidory chudniesz. Z toksyn i złogów pokarmowych oczyszczają kapusta włoska, szpinak i strączkowe. Większość warzyw ma przy tym mało kalorii, jedząc je nie przytyjesz. Owoce hamują wchłanianie tłuszczu zawartego w produktach. Jarzyny, warzywa i owoce pół kg/dobę to optymalna ilość. Polecane są: pomarańcze, grejpfruty, jabłka, kiwi, banany. Chude mięso oraz ryby zwiększają tempo przemiany materii. Produkty pełnoziarniste: razowy chleb, kasze, makarony i brązowy ryż są magazynem minerałów i źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Kaloryczne, ale zdrowe produkty: awokado, orzechy, oliwa z oliwek, olej z ryb dalekomorskich są źródłem zdrowych tłuszczy. Filiżanka kawy wypita przed aktywnością fizyczną zmniejsza zmęczenie. Kawa przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Proste rozwiązania są skuteczne, pozwolą na zgubienie dodatkowych kilogramów. Zrezygnuj z dodatku cukru do kawy i herbaty, masło i margaryny zastąp naturalnym serkiem, zamiast tłustych mięs jedz ryby. Niskokaloryczne zupy z jogurtem to alternatywa dla dwudaniowych obiadów. Małymi krokami, dzięki motywacji i wytrwałości osiągniesz ciężar ciała, jaki zabezpieczy cię przed cukrzycą i miażdżycą na stare lata. Zmiana nawyków żywieniowych musi być jednak trwała. Jeśli chcesz schudnąć nie powinieneś używać słowa „dieta”, co kojarzy się z poważnymi wyrzeczeniami. Jeśli na zawsze zmienisz swoje złe przyzwyczajenia to zyskasz zdrowie i niezależność od naszej fatalnej ochrony zdrowia. Warto w siebie zainwestować Panowie!

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

738345
dzisiajdzisiaj113
wczorajwczoraj173
w tym tygodniuw tym tygodniu503
w tym miesiącuw tym miesiącu2674