ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Cywilizacyjna epidemia zakażeń HIV w świetle nauki Kościoła Katolickiego w związku ze Światowym Dniem Walki z AIDS 1.12.2011 AD

Od początku epidemii w 1985 roku w Polsce ogółem zanotowano 15 tys. osób zakażonych wirusem HIV, z czego około 6 tyś jest zakażonych w związku z używaniem narkotyków. Szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym. Do końca lipca 2011 roku odnotowano 2 623 przypadki zachorowania na AIDS, z czego 1103 chorych zmarło. Wykrywa się około 800 zakażeń rocznie i ta liczba rośnie z roku na rok. Prawie 50 % wszystkich zakażeń HIV dotyczy młodych ludzi pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Eksperci alarmują, że wiedza o HIV/AIDS w polskim społeczeństwie maleje, rośnie liczba wykrytych przypadków zakażeń. Dziś największą grupą ryzyka nie są homoseksualiści czy narkomani, ale młode osoby heteroseksualne, uprawiające niby beztroski, radosny, przygodny seks. 70 % Polaków zakażonych wirusem HIV nie wie o tym, że są nosicielami. Do lekarza zgłaszają się wtedy, gdy czują już jakieś dolegliwości chorobowe. Objawy pojawiają się zwykle 10 lat od zakażenia. Dostęp do nowoczesnych leków ma 30 % osób z HIV. Do punktów testowania w kierunku HIV przychodzi ponad 30 % mniej kobiet niż mężczyzn, a przecież ryzyko zakażenia kobiety jest znacznie większe, bowiem znacznie częściej są ofiarami przemocy seksualnej. To suche fakty. Za nimi kryje się tragedia i złamane życie całych rodzin.

Chcemy rozdać 10 tys. prezerwatyw, ale to kropla w morzu potrzeb - ocenił Paweł Jasiński pełnomocnik ruchu Palikota. Czyli mądry Polak po szkodzie i szukanie tematów zastępczych. Według niego w Polsce brakuje nowoczesnej i wolnej od indoktrynacji Kościoła katolickiego edukacji seksualnej.

Czy takie populistyczne hasło jest prawdziwe?

Według psychologów także i tych o orientacji antykościelnej rosnąca liczba zakażeń HIV wynika z przesunięcia w kierunku hedonizmu, czyli dążenia do szczęścia. Właśnie przekonanie, że szczęście można osiągnąć przez chwilowe przyjemności, prowadzi do ryzykownych zachowań seksualnych. Do przypadkowych kontaktów seksualnych dochodzi na skutek nadużywania alkoholu i zażywania narkotyków, co generuje tzw. zachowania impulsywne, arefleksyjne, zupełnie pozbawione poczucia odpowiedzialności za siebie i partnera. W rzeczywistości jest to samorealizacja egoistycznej, sztucznie wygenerowanej nadpobudliwości seksualnej, gdzie partner jest sprowadzony do poziomu przedmiotu lub usługodawcy.

Wszakże, jeśli już tak się stało, Kościół nie odrzuca chorych z HIV. Głosi, że zło, jakie się dokonało, może stać się wyzwaniem do lepszego wykorzystania reszty życia, walki z chorobą, przewartościowania życia i szukania tego, co jest ważne. W swojej nauce Kościół Katolicki u tych osób chce ratować człowieczeństwo i godność osoby ludzkiej, poprzez głoszenie nauki, że reakcja związana z przekonaniem, że skoro ja mam źle, to inni też powinni mieć źle, to podszepty szatana. Diabeł nie śpi, zna słabości ludzkiej psychiki i podpowiada zachowania odwetowe, czyli satysfakcję z zakażania innych. Kościół uważa, że każda osoba zakażona powinna mieć zapewnione wsparcie. Głosi, że w interesie społeczeństwa jest, aby istniał system wspierania osób zakażonych, sam też daje przykład w tym zakresie. Jednak nie w stylu Palikota, co jest typowym przykładem działania mądry Polak po szkodzie. Nie! Kościół nasz apeluje do opamiętania się szczególnie ludzi młodych starając się poprzez swoje nauczanie wpłynąć na zmianę stylu życia, w kierunku przedkładania wstrzemięźliwości, wierności małżeńskiej nad rozwiązłość seksualną i dążenie do hedonizmu. Promuje zmianę postaw w kierunku altruizmu chrześcijańskiego i walkę z uprzedzeniami społecznymi. Chce bliskości moralnej i duchowej z ofiarami AIDS i zabiega o pomoc materialną dla zakażonych i ich rodzin. Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia stwierdza, że nie da się usprawiedliwić w świetle nauki Kościoła Katolickiego zgonów ludzi pozbawionych szansy leczenia, tak jak nie da się usprawiedliwić przekazywania zakażenia z matki na dziecko. Słowem, w opozycji do krzykacza Palikota, Kościół spokojnie naucza i cierpliwie z miłością wyjaśnia, że Polak powinien być mądry przed szkodą.

 

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

738119
dzisiajdzisiaj60
wczorajwczoraj148
w tym tygodniuw tym tygodniu277
w tym miesiącuw tym miesiącu2448