ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski

specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii


dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady dietetyka w zakresie chorób cywilizacyjnych

Zapisy nr tel.: 602-395-601

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

ul. Zgierska 2/8, 91-002 Łódź


dr n. med. Zygmunt Trojanowski
specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

dietetyk - Urszula Sobiecka-Trojanowska
porady w zakresie chorób cywilizacyjnych

PRYWATNY GABINET LEKARSKI

Co z tą otyłością – kontrowersje i obalanie mitów

W populacji polskiej nadwagę ma około 67% Polaków a otyłość dotyczy około 30% kobiet i mężczyzn. Koszty otyłości w Europie są szacowane na ponad 7% całkowitych kosztów opieki zdrowotnej co jest porównywalne z kosztami leczenia chorób nowotworowych. Niebagatelne są również koszty społeczne obejmujące absencję chorobową, renty inwalidzkie i koszty rodzinne (wydatki na leki, trudności w znalezieniu pracy). W redukcji ich najważniejszą rolę spełnia pierwotna i wtórna prewencja otyłości oraz skuteczne leczenie.

Leczenie otyłości obejmuje zmianę dotychczasowego sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej, terapię behawioralną oraz leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Terapię należy rozpocząć od najprostszej ale zarazem najtrudniejszej metody tj. modyfikacji stylu życia a w przypadku braku jej skuteczności należy zastosować leczenie farmakologiczne. Czynnikiem powodującym spadek masy ciała jest przestrzeganie diety nie zaś jej rodzaj. W diecie osób otyłych bardzo ważne jest ograniczenie kalorii przez zmniejszenie zawartości tłuszczu zwierzęcego a także skrobi. Zaleca się dietę niskokaloryczną zawierającą 800 -1200 kcal uwzględniającą wszystkie niezbędne dla organizmu składniki pokarmowe. Jest to tzw. dieta zbilansowana i redukcyjna jednocześnie. Diety restrykcyjne, sztuczne lub niezbilansowane nie powinny być stosowane, ponieważ w dłuższym okresie czasu są szkodliwe. Ludzie bezkrytycznie wybierają jakąś modną dietę odchudzającą jednak badania nie potwierdziły skuteczności żadnej z nich np. diety Atkinsa (redukcja węglowodanów), Zone (zrównoważona podaż makroelementów i węglowodanów), Ornish (niskotłuszczowa), diety Strażników Wagi (restrykcja objętości i kaloryczności posiłków) czy popularna w Polsce tzw. dieta optymalna, lansowana w swoim czasie przez dr Kwaśniewskiego. Hitem ostatnich miesięcy jest dieta dr Pierra Ducana (wysokobiałkowa). 4 fazy asymilowania tego sposobu żywienia (protal-1 do protal-4) wymaga jednak czasu, cierpliwości i musi być dość szczegółowo rozpisana w zakresie bilansu energetycznego. Opinie są sprzeczne od euforii po negację, przeważają jednak pozytywne.

 

Większość diet opartych na wiedzy medycznej w otyłości zaleca menu dobowe ubogokaloryczne (z deficytem około 500-600 kcal) i zrównoważone, o małej ilości tłuszczów (< 30%), nasyconych tłuszczów (< 10%) i optymalnej ilości błonnika pokarmowego (> 25 g), która w połączeniu z codziennym godzinnym wysiłkiem mięśniowym pozwoli na zmniejszenie masy ciała o około 0,5 kg/tydzień. Zmiana nawyków żywieniowych wymaga grupy wsparcia dla wzmacniania wytrwałości chorego w dążeniu do oczekiwanych rezultatów i ich utrzymania. Codzienny, przewidywalny i powtarzalny trening mięśniowy, rekreacyjny, zatem przyjemnościowy, oparty na ćwiczeniach ruchowych izodynamicznych, aerobowych (przy głębokim oddychaniu i po rozgrzewce rozluźniającej mięśnie) jest gwarantem długotrwałego utrzymania tak upragnionego celu leczniczego. Nie ma istotnej, trwałej korzyści zdrowotnej z odchudzania, którego następstwem jest tzw. efekt jo-jo. Zatem zmiana stylu życia to coś więcej niż tylko zmiana nawyków żywieniowych, to przebudowa samoświadomości i całej filozofii życia. To ukierunkowuje zachowania, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w leczeniu.

Modyfikacja zachowań (tzw. terapia behawioralna) obejmuje samokontrolę polegającą na ewidencjonowaniu przez pacjenta spożywanych pokarmów (dzienniczek żywieniowy), kontrolę wysiłku fizycznego i wzmocnienie determinacji przez śledzenie postępu w polepszaniu wydolności i sprawności organizmu. To także nauka kontroli procesu jedzenia, wzmocnienia bodźców kontrolujących i technik relaksacyjnych. Nie muszę dodawać, że te problemy związane z wytrwaniem w tym niełatwym reżimie z czasem przebudowanym w nowy styl życia są przyczyną tak dużego odsetka niepowodzeń. Zmniejsza ten odsetek zmaganie się z otyłością w grupie ludzi z tymi samymi problemami, gdzie do głosu dodatkowo dochodzi rywalizacja. Dobre osiągnięcia mają chorzy, którzy rozpoczynają swoja kurację odchudzającą w warunkach sanatoryjnych w ośrodkach specjalistycznych. Zastosowanie głodówek i półgłodówek leczniczych jest dopuszczalne ale ryzykowne, zatem wymaga całodobowej opieki medycznej i dokładnego rozważenia przeciwwskazań.

W odniesieniu do leków anorektycznych (zmniejszających apetyt) nie ma żadnego w chwili obecnej dopuszczonego do stosowania w Polsce. Na początku stycznia 2010 roku Europejska Agencja Leków cofnęła pozwolenie na dopuszczenie sibutraminy do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej z uwagi na zwiększone ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych po zastosowaniu tego leku. Pochodne amfetaminy dopuszczone w innych krajach Unii, dość skuteczne, ale mające wszystkie działania uboczne tego narkotyku, w Polsce są niezarejestrowane i nielegalne. Qenexa (fentermina + topiramat) stosowana jest pod kontrolą i reglamentowana tylko w USA. Nie sądzę aby doszło do jej zarejestrowania w Polsce. Znam lekarzy, którzy z miernym powodzeniem stosują tyroksynę szczególnie tam, gdzie zachodzi podejrzenie (lub jest to udowodnione), że podłożem przynajmniej częściowym jest niedoczynność tarczycy. Niektórzy moi podopieczni uważają, iż papierosy, opiaty i alkohol wystarczają im do skutecznego modyfikowania apetytu. My, lekarze z różnych względów nigdy tego nie zaakceptujemy, ponieważ najważniejszą zasadą naszego postępowania zawodowego od 2,5 tyś lat jest primum non nocere.

Jedynym lekiem jaki pozostał jest orlistat, który hamuje wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego o około 30%, dzięki czemu skutecznie obniża masę ciała. Jednak w przypadku nieprzestrzegania zaleceń dietetycznych powoduje wzdęcia i biegunki tłuszczowe. Jedyną skuteczną metodą leczenia chorych z tzw. otyłością olbrzymią pozostaje chirurgia bariatryczna o czym możecie przeczytać w innym moim doniesieniu na tej stronie. Wskazaniem do operacji bariatrycznych u chorych w wieku 18-60 lat jest BMI ≥ 40kg/m2 lub z BMI 35-39,9 kg/m2 z towarzyszącymi chorobami, u których istotna redukcja masy ciała poprawi zaburzenia metaboliczne, choroby sercowo- naczyniowe czy zwyrodnieniowe choroby stawów.

W wielu krajach dostrzeżono otyłość jako problem społeczny o cechach epidemii i wprowadzono zakaz sprzedaży w szkołach słodzonych napojów gazowanych, obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego, rozbudowano infrastrukturę (boiska, place zabaw, ścieżki rowerowe i zdrowia), daje to pożądane rezultaty. Wielka szkoda, że idea ogródków im. Dr Jordana, tak niegdyś rozpowszechniona całkowicie upadła, dzieci nie mają gdzie spędzać wolnego czasu. Można oczywiście inaczej - w Austrii częściowo refinansuje się karty wstępu do klubów fitness z ubezpieczenia społecznego. Bardzo pouczający jest przykład biednej i zacofanej Kuby. W okresie dwudziestu lat zawartość energetyczna diety przeciętnego Kubańczyka zmniejszyła się z 2899 kcal do 1863 kcal na dobę. W tym czasie wzrosła aktywność fizyczna z 30% do 67% w związku z nasileniem ruchu rowerowego i pieszego. Zmiany te przyczyniły się do zmniejszenia średniej wagi Kubańczyka o 4-5 kg a śmiertelność z powodu cukrzycy zmniejszyła się o 51%, choroby wieńcowej o 35% i udaru mózgu o 20%.

Zwalczanie otyłości wymaga wsparcia rządzących, zmian legislacyjnych, współpracy wielu ministerstw, mediów, producentów żywności oraz firm zajmujących się rekreacją. Tylko taka strategia może ograniczyć epidemię otyłości.

Dr Zygmunt Trojanowski

Przy wyniku ponad 20 pkt ze względu na wysokie ryzyko cukrzycy zgłoś się do diabetologa w celu weryfikacji.

Nasze pasje i zainteresowania

Nasze biebrzańskie peregrynacje - in memoriam

Bagna i torfowiska Biebrzy, jej fauna i flora unikatowe w skali świata, depozyt natury dla przyszłych pokoleń. Wszechobecna komercja nieproszona i nachalna wciska się zewsząd za sprawą ludzi, którzy posiadając pieniądze uważają, że są koroną stworzenia. Zatem wszystko im wolno i wszystko im się należy. Obca im jest zasada życia, jaką na 300 lat przed Chrystusem wyartykułował Epikur: umiarkowanie uważamy za największe dobro nie dlatego, abyśmy w ogóle mieli poprzestawać na małym, ale dlatego, żebyśmy nauczyli się żyć skromnie w przeświadczeniu, że najlepiej korzystają z dóbr ci, którzy ich najmniej pożądają. Uczmy się cieszyć każdą chwilą, która nie jest bolesna… Chciałoby się rzec: co za czasy, co za ludzie. Czasami nie mogę oprzeć się wrażeniu, że żyjemy w eschatonie.

Więcej…

Listy Pliniusza Młodszego do Kalpurni I w.n.e. (z cyklu oblicza mistrzów)

…Pliniusz zapewnia swoją Kalpurnię. Piszesz, że moja nieobecność niemało Cię dręczy, a jedyną pociechę w tym znajdujesz, że zamiast mnie masz moje zwoje i nieraz nawet kładziesz je na tym miejscu, gdzie ja sam przebywałem. Dobrze mi, że mnie szukasz, miło, że zadowalasz się taką pociechą.

Więcej…

List Gustawa Flauberta do Colet (z cyklu oblicza mistrzów)

…mężczyzna kochający swą praczkę będzie z nią zaznawał rozkoszy, mimo iż będzie wiedział, że jest głupia; ale jeżeli kobieta kocha prostaka, jest to zapoznany geniusz, dusza wybrana itd., tak iż wskutek tej wrodzonej skłonności do zezowania nie widzą one prawdy, gdy ją się spotyka, ani piękna tam, gdzie ono się znajduje.

Więcej…

List Wolfganga Amadeusza Mozarta do Konstancji (z cyklu oblicza mistrzów)

Tymczasem wszystkiego dobrego - korzystaj ze swojego
błazna stołowego, ale myśl o mnie, mów o mnie i kochaj
mnie zawsze tak, jak ja zawsze będę kochał moją
Stanzi-Marini i jej... Stu!... knaller..., paller..., sznip..., sznap...,
sznur..., sznepperl..., snai!

Więcej…

Lili Marleen – szlagier czasu strasznej wojny

Norbert Schultze skomponował muzykę do piosenki „Lili Marleen” w 1938 roku do tekstu Hansa Leipa z 1915 r. Piosenka stała się wielkim przebojem muzycznym w czasie II wojny światowej. Zawdzięczała go nie tylko własnej urodzie, ale i ekspresyjnemu wykonaniu aktorki niemieckiej o obywatelstwie amerykańskim - Marleny Dietrich, występującej dla żołnierzy amerykańskich.

Więcej…

Dietetyka

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.2

Tłuszcze należy spożywać w ograniczonych ilościach. Ich głównym źródłem powinny być oleje roślinne i margaryny miękkie. Oliwa z oliwek i olej rzepakowy zawierają jedno-nienasycone kwasy tłuszczowe, mogą być więc spożywane na surowo lub stosowane do obróbki termicznej potraw. Olej słonecznikowy i sojowy to źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego powinny być spożywane jedynie na surowo. Nie zaleca się spożywania smalcu i słoniny. Zawartość tłuszczu w diecie chorego na cukrzycę powinna dostarczyć 30–35% wartości energetycznej diety. Tłuszcze nasycone powinny stanowić mniej niż 10% wartości energetycznej diety.

Więcej…

Ogólne zasady żywienia w cukrzycy cz.1

Stanowisko lekarzy jest takie, że żywienie chorych z cukrzycą opiera się na zasadach racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Normy dziennego zapotrzebowania na energię, podstawowe składniki odżywcze, a także witaminy i składniki mineralne są opracowane i od dawna dostępne. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie szacunkowo (dawnej mówiło się „na oko”) można ocenić na podstawie menu dziennego, mianowicie jaka była kaloryczność dzienna, czy nie za duża w stosunku do spalania cukru przez organizm i czy niezbędne składniki tj, główne grupy pokarmowe (białka, tłuszcze i właśnie węglowodany złożone) makro i mikroelementy, witaminy i woda zostały w należny sposób uzupełnione.

Więcej…

Nadmiar przeciwutleniaczy może szkodzić

Większość doniesień prasowych podkreśla pozytywne skutki zjadania przeciwutleniaczy. Dzieję się tak, gdy naszym głównym źródłem przeciwutleniaczy jest żywność. Jeżeli jednak przesadzimy z przyjmowaniem przeciwutleniaczy jako suplementów, może to wywołać również negatywne skutki – donoszą naukowcy z Kansas State University. Badacze sprawdzali możliwość poprawienia metabolizmu mięśni szkieletowych, poprzez wykorzystanie przeciwutleniaczy. Paradoksalnie okazało się, że zbyt duża dawka przeciwutleniaczy daje efekt odwrotny. Przeciwutleniacze usuwając ze środowiska nadtlenek wodoru, który co prawda jest silnym utleniaczem, ale z drugiej strony wspomaga rozszerzanie się małych naczyń krwionośnych.

Więcej…

Jeszcze raz o żywieniu z epoki paleolitu

Bardzo interesującym zjawiskiem jest rozwój ruchu paleo, którego zwolennicy odrzucają oficjalny paradygmat medyczno-żywieniowy i jego narzędzia badawcze, jako błędne z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia.

Więcej…

Zdrowe odżywianie – krytycznie

Zalecenia dotyczące tzw. „zdrowego odżywiania” wyrządziły ludziom wiele złego, a współczesna nauka o żywieniu stwarza jedynie pozory naukowości. Historia zmagań konkurencyjnych paradygmatów: hipotezy węglowodanowej i hipotezy tłuszczowo-cholesterolowej w leczeniu chorób cywilizacyjnych jest pouczająca. Ta pierwsza wywiedziona z badań nad otyłością, koncentrowała się nad szkodliwą rolą węglowodanów, których nadmiar w diecie powoduje problemy z przemianą materii i w rezultacie otyłość i cukrzycę typu 2 – oraz przyczynia się do wielu schorzeń cywilizacyjnych. Hipoteza tłuszczowo-cholesterolowa jest jej zaprzeczeniem. Wywiedziona z poszukiwań przyczyn choroby wieńcową za problemy zdrowotne obwinia tłuszcze, szczególnie tłuszcze nasycone. To one mają wywoływać choroby serca, bo podnoszą poziom „złego” cholesterolu oraz powodują otyłość (teoria bilansu energetycznego).

Więcej…

Licznik odwiedzin

737575
dzisiajdzisiaj32
wczorajwczoraj249
w tym tygodniuw tym tygodniu756
w tym miesiącuw tym miesiącu1904